AB ve ABD’li parlamenterler Kosova ve Sırbistan’a yaklaşımda değişiklik istiyor

Avrupa ve ABD’den onlarca siyasetçi, Avrupa Birliği  (AB) ve Washington’un üst düzey yetkililerine Kosova ve Sırbistan’a yönelik yaklaşımın değiştirilmesini isteyen bir mektup gönderdi.

İngiltere parlamento üyesi Alicia Kearns, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, AB diplomasi şefi Josep Borrell ve İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly’ye  gönderilen mektubu yayınladı.

On Dışişleri Komitesi Başkanı ve 56 milletvekili tarafından imzalanan mektupta, Kosova’nın kuzeyindeki son gerilimlere değinilerek, “Kosova ve Sırbistan ile etkileşimde denge ve orantılılık” talep edildi.

“Mevcut yaklaşım işe yaramıyor. Uluslararası toplumdan,  geçmişimizden ders almasını ve Balkanlar için Belgrad’a yönelik önyargılı politikalar benimsememesini istiyoruz. Ayrıca, Kosova’nın kuzeyindeki güvenlik ve siyasi durumun daha fazla tırmanmasını önlemek için önleyici bir diplomasi politikası benimseme olasılığını, her açıklamada ve üstlenilen her ceza veya yaptırımda denge ve orantılı olarak değerlendirmenizi rica ediyoruz.” ifadelerine yer berilen mektupta, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye saygı duyanların cezalandırılamayacağı hatırlatıldı.

Kuzeydeki gerilimi azaltmak için uluslararası faktörün temel gerekliliklerinin yerine getirilmemesi nedeniyle AB, Kosova’ya karşı cezai tedbirler uyguladı. Kosova, ülkenin  kuzeyinde yeni seçimlerin yapılmasını da öngören durumun uzatılmasına yönelik bir plan üzerinde AB ile anlaştı.

Kosovaport

Read Previous

Bu yaz “çok yüksek ihtimalle” en sıcak yaz olarak kayıtlara geçecek

Read Next

Türkiye, Hırvatistan’ı yenerek 19 Yaş Altı Kızlar Dünya Şampiyonası’nda son 16 turuna yükseldi