“AB üyeliği Kuzey Makedonya’nın stratejik hedefi olmaya devam ediyor”

Kuzey Makedonya Başbakanı Talat Caferi, Avrupa Parlamentosu Kuzey Makedonya Cumhuriyeti raportörü milletvekili İlhan Küçük ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Avrupa Parlamentosu üyesi İlhan Küçük ile son dört yılda yakın ve aktif işbirliğinden dolayı şükranlarını dile getiren Başbakan Caferi, Küçük’ün Kuzey Makedonya’nın Avrupa dosyasının Avrupa Parlamentosu’nda tanıtılmasına verdiği destekten ve ülke için önemli kararların alınmasına kişisel katkısından duyduğu memnuniyeti vurguladı.

Toplantıda, devletin Avrupa Birliği’ne entegrasyon bağlamında kaydettiği ilerlemenin yanı sıra yaklaşan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi iç siyasi duruma ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Başbakan Caferi, Avrupa Birliği üyeliğinin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin stratejik bir hedefi olmaya devam ettiğini ve AB ile müzakere çerçevesinin bir parçası olan yükümlülüklerin yerine getirilmesinin Hükümetin kesin taahhüdü olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Başbakan Caferi ve Avrupa Parlamentosu üyesi Küçük Küçük, ülkede gerçekleştirilen reformların yanı sıra Batı Balkan ülkeleri ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin dinamikleri hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

İki muhatap, genişleme sürecinin devamının Avrupa Birliği’nin çıkarına olduğu ve dolayısıyla Batı Balkan ülkelerinin reform süreçlerinin uygulanmasının güçlendirilmesine odaklanacağı konusunda mutabakata vardı.

Read Previous

Dünya Sağlık Örgütü: Gazze’deki yetersiz beslenme nedeniyle son derece endişeliyiz

Read Next

K. Makedonya’da 61 binden fazla kişiye grip aşısı yapıldı