AB üyeliği için Kosova’ya Sırp Belediyeler Birliği şartı

Kosova’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine yönelik hedefleriyle ilgili olarak konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Von Der Leyen, Kosova’nın da AB’ye  üyelik konusunda net arzulara sahip olmasının önemine işaret etti.

AK Başkanı Leyen Brüksel’de düzenlediği  basın toplantısında,  Kosova’nın Sırp çoğunluklu belediyeler birliğini kurma yükümlülüğünü yerine getirmesi yönünde ilerlemesinin artık önemli olduğunu ve bunun ileriye doğru atılmış büyük bir adım olacağını vurguladı.

Kosova’nın AB üyelik başvurusunda neler olduğuna ilişkin soruları yanıtlayan AB’nin Genişleme ve Komşuluktan Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi ise,  bu talebin Konsey’in masasında olduğunu ve Komisyon’dan henüz bu konuda bir görüş bildirmesinin  istenmediğini söyledi.

Avrupa Konseyi yetki vermesi durumunda Komisyon’un Kosova’nın  adaylık  statüsüne ilişkin görüş üzerinde çalışmaya hazır olduğunu kaydeden Verhelyi,  “Kosova’nın AB’ye giden yolunun diyalogdan geçtiği ve bu yönde başarıyı sağlaması gerektiği açık görünüyor” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Sofya Opera ve Balesinin “Tosca” operası Ankara’da sanatseverlerle buluştu

Read Next

İsrail saldırıları altındaki Gazze’ye insani yardım taşıyan 187 tır daha ulaştı