AB üye ülkeleri Makedonya ile görüşmelerin başlamasını destekliyor

AB üye ülkelerinin çoğunluğu Yunanistan ile olan anlaşmazlığı çözdükten sonra Makedonya ile müzakerelerin başlatılmasını destekliyor.

MİA’ya açıklamalarda bulunan Makedonya Hükümeti yetkilileri, “AB üye ülkelerinin çoğunluğu Yunanistan ile olan anlaşmazlığı çözdükten sonra Makedonya ile müzakerelerin başlatılmasını destekliyor. İsim anlaşmazlığının çözülmesinden hemen sonra, Makedonya NATO üyesi olacak ve böylece AB kapılarını daha hızlı ve olumlu bir şekilde açacak” ifadelerini kullandı.

Hükümet yetkilileri bir yandan Makedonya ve Arnavutluk’un önümüzdeki yıl müzakerelere başlayabileceğini, öte yandan AB içinde genişlemeyle ilgili tartışmanın da devam ettiğini hatırlatarak “Ülkedeki temel ve köklü değişiklikler, güçlü hizmet veren kurumlar, adil bir devlet ve tüm vatandaşlar için daha iyi bir yaşam ve güçlü bir ekonomi inşa etti. Makedonya doğru yolda ve reformları Avrupa çapında tüm AB üye devletleri tarafından tanındı. Bütün AB üye ülkeleri, Makedonya’nın bu yolda devam etmesi ve ilerlemeyi yoğunlaştırması gerektiğine inanıyor” açıklamlarında bulundu.

MİA Haber Ajansı AB üye ülkelerinin Makedonya’nın müzakerelere başlamasını tavsiye ettiği yönündeki belgenin AB belgesi değil, üye ülkeler Fransa ve Hollanda’ya ait olduğunu ev 17 – 18 Mayıs tarihlerinde Sofya’da düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi öncesinde hazırlandığını saptadı.

 

 

Kaynak: MİA

Read Previous

Batı medyası İsrail’in suçlarını görmüyor

Read Next

RUTEV Üsküp’te iftar verdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *