AB ülkeleri, tek kullanımlık plastik ürünlerin yasaklanmasını destekledi

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyükelçileri dün tek kullanımlık bazı plastik ürünlerin yasaklanması yönündeki direktifi desteklemeye karar verdiler. Bu karar, direktifin hızlı bir şekilde kabul edilmesine yönelik bir adımdır. 

Avrupa Parlamentosu, 24 Ekim’de Avrupa Komisyonu’nun önerisini desteklediğini açıkladı.

Direktif teklifinin görüşmeleri, Avrupa Parlamentosu’nda 6 Kasım’da başlayacak. AB, yılsonuna kadar yeni direktif hakkında anlaşmaya varılacağını ve 2021’de yürürlüğe girmesi için 2019 ilkbaharında Avrupa Parlamentosu’nda onaylanacağını umuyor.

AB Konseyi, alternatiflerin bulunduğu tek kullanımlık plastik eşyaların yasaklanmasını destekliyor. Konsey ayrıca plastik üreticilerinin plastik atıkların temizlenmesine yönelik sorumluluğu konusunda komisyondan daha iddialı olmak istiyor. Komisyon, temizlik maliyetlerinin plastik üreticileri tarafından karşılanmasını önerdi, ancak Konsey bu yükümlülüğün bu tür tek kullanımlık ürünleri ve / veya ambalajları ithal eden veya satan şirketleri de kapsamasını istemektedir.

Direktif teklifi, her şeyden önce tek kullanımlık plastik ürünlerin plajları ve denizleri kirletmesine karşı mücadele verilmesini amaçlamaktadır. Bu ürünler 10 kategoridir ve tabak, mutfak eşyaları, meyve suyu çubuğu, balon sapları, bazı olta takımları ve kulak temizleme çubuklarını içerir. Bu tür plastik atıklar, Dünya Okyanus atıklarının yüzde 70’ini oluşturuyor.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

Kosova’da, Türk işadamlarına yatırım çağrısı

Read Next

‘Türkçe’den Bulgarca’ya 3 bin 500 kelime geçmiştir’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *