‘AB ülkeleri Göçmen Kabulünde Ayrımcılık Yapamaz’

Uluslararası Göç Örgütü Sözcüsü Viriri, “AB ülkelerinin, göçmen kabulünde herhangi bir ayrımcılık yapması yasak. Hiç kimse, dini nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmamalı” dedi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Itayi Viriri, bazı AB ülkelerinin sadece Hristiyan göçmenleri ülkelerine kabul edeceğini açıklaması hakkında, AB ülkelerinde herhangi bir ayrımcılığın uygulanmasının yasak olduğunu ifade ederek, dini nedeniyle göçmenlerin ayrımcılığa maruz kalmaması gerektiğini vurguladı.

Viriri, yaptığı açıklamada, “AB ülkelerinin, göçmen kabulünde herhangi bir ayrımcılık yapması yasak. Hiç kimse, dini nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmamalı. Yeni bir ülkeye yerleşme, tamamen korunma amaçlı ise din gibi sınırlayıcı entegrasyon kıstasları kullanmak bu amacı temelinden çürütmektedir. Uluslararası korumaya ihtiyacı olan herkesin dini ne olursa olsun AB ülkelerine göçmen olarak kabul edilmesi gerekir” diye konuştu.

Dini ve etnik ayrımclık uygulayarak ve göçmenleri seçerek ülkelerine kabul eden ülkelere yönelik Uluslararası Göç Örgütü olarak herhangi bir yaptırım uygulama güçlerinin olmadığını belirten Viriri, “IOM, sadece ülkelere  göçmen kabul ederken dini ve etnik ayrımcılık yapmama ‘tavsiyesinde’ bulunabilir” dedi.

 

Kaynak: AA

Read Previous

Myanmar’da Müslüman Vekile Seçim Engeli

Read Next

ABD ve Çin Karşı Karşıya

One Comment

  • It’s too bad to check your article late. I wonder what it would be if we met a little faster. I want to exchange a little more, but please visit my site casinosite and leave a message!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *