Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz sevkiyatını kesmesini “haksız ve kabul edilemez” buldu ve şantaj olarak nitelendirdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rus enerji şirketi Gazprom’un bazı AB üyesi ülkelere doğal gaz akışını kesmesinin ardından açıklamada bulundu.

Gazprom’un tek taraflı olarak Avrupa’daki müşterilere gaz tedarikini durdurduğuna işaret eden von der Leyen, bunun Rusya’nın doğal gazı bir şantaj aracı olarak kullanmaya yönelik girişimi olduğunu söyledi.

Von der Leyen, Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz akışını kesmesinin “haksız ve kabul edilemez” olduğuna dikkati çekti.

Bu durumun Rusya’nın güvenilmez bir doğal gaz tedarikçisi olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden von der Leyen, “Bu senaryoya karşı hazırlıklıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Von der Leyen, AB üyesi bütün ülkelerle yakın temas halinde olduklarını, alternatif teslimatlar ve mümkün olan en iyi depolama seviyelerini sağlamak için çalıştıklarını kaydetti.

AB ülkelerinin böyle bir senaryo için acil durum planları oluşturduğunu anlatan von der Leyen, bu çerçevede gaz koordinasyon toplantısı yapıldığı bilgisini verdi.

Von der Leyen, AB ülkelerinin bu duruma ortak müdahale planı hazırladıklarını belirtti.

Doğal gazda alternatif kaynaklar bulmak için uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edeceklerini bildiren von der Leyen, “Avrupa’da enerji arz güvenliğini sağlamak için Avrupa ve dünya liderleriyle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Von der leyen, bu durumdan etkilenen AB üyesi ülkelerle birlik ve dayanışma içerisinde olduklarını kaydetti.

AB ülkeleri, gaz akışı kesilen üyelere destek sağlayacak

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Rusya’nın doğal gaz akışını kestiği Polonya ve Bulgaristan’a destek verecek.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medya hesabından Rus enerji şirketi Gazprom’un bazı AB üyesi ülkelere doğal gaz akışını kesmesi hakkında paylaşımda bulundu.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ile temas halinde olduğunu belirten Michel, Gazprom’un iki ülkeye doğal gaz arzını kesme kararının Rusya’nın bir başka “tek taraflı ve saldırgan” hareketi olduğunu söyledi.

Michel, “Rusya’dan enerji ithalatını aşamalı olarak durdurarak birlik içinde kalıp birbirimizi destekleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola da, “AB’ye şantaj yapılamaz. Putin’den korkmuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Polonya, Bulgaristan ve diğer hedef alınacak ülkelere destek vereceklerine dikkati çeken Metsola, “AP, Kremlin tarafından kontrol edilen enerji kaynaklarına acilen ambargo uygulanması çağrısında bulunuyor.” dedi.

Metsola, Avrupa’nın otokratlara bağımlılığının tamamen kesilmesi gerektiğini belirtti.

AA

Önceki Haber

Fransa’da Müslümanların ve onlara yakın isimlerin ‘fişlenmesine’ ön soruşturma

Sonraki Haber

Karadağ’daki okullarda bomba ihbarı yapıldı