AB: “Özel Savcılığa Saldırı Yapmaktan Kaçının”

Viyana’daki AGİT Daimi Konseyi  AB heyeti, Makedonya’daki siyasi partilere çağrıda bulunarak Pırjino Anlaşması’nın tamamının uygulanmasını istedi.

AB heyetinden yapılan yazılı açıklamada, “Avrupa Birliği, 2 Haziran  ve 15 Temmuz tarihlerinde dört siyasi parti arasında imzalanan siyasi anlaşmanın tam olarak uygulanmasının büyük önem arz ettiğini hatırlatmaktadır. Anlaşmanın amacı mevcut siyasi krizi aşmak ve ülkenin karşılaştıkları sorunları çözmek. Özel savcının atanması, bakanlar kurulundaki değişiklikler, seçim yasası, Devlet Seçim Komisyonu’nun kurulması ve başbakanın istifası gibi alınan kararları selamlıyoruz. Yine de Meclis Soruşturma Komisyonu dahil olmak üzere tamamlanması gereken birçok şey var” ifadeleri yer almaktadır.

Viyana’daki AGİT Daimi Konseyi  AB heyeti adil seçimler için gerekli koşulların yaratılması  için Makedonya’daki kurumlara teknik yardım ve diğer destek sunduklarını kaydettiler.

AB heyeti, yaptı yazılı açıklamada, “Geçici hükümeti, dört siyasi partinin üstlendiği yapıcı reformları hızlı bir şekilde uygulamasını teşvik etmekteyiz. Tüm siyasi partileri ve devlet kurumlarını, Devlet Seçim Komisyonu’nu destekleme çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca, tüm siyasi partiler özel savcının atanmasını kabul ettiklerini hatırlatarak, onunla ve çalışma arkadaşları ile yapıcı işbirliği yapılması ve sözkonusu bağımsız kuruma saldırılardan kaçınılmalı” ifadeleri yer almaktadır.

Read Previous

BM’den Türkiye’yi Destekleme Çağrısı

Read Next

“Divo Naselye” Davasının Görülmesine Yarın Devam Edilecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *