AB: Masada her iki tarafın da kabul etmesi gereken nihai bir uzlaşma var

MİA Brüksel muhabirinin haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Bulgaristan ve Kuzey Makedonya için iyi bir uzlaşma anlaşmasına varıldığına ikna olduğunu açıklamasının ardından, AB Konseyi söz konusu çabaları memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Üst düzey diplomatik kaynaklar bu öğleden sonra Brüksel’de gazetecilere, “Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’nın dile getirdiği kaygılar doğrultusunda nihai bir uzlaşma”nın şimdi masada olduğu yorumlarını yaptı.

Üst düzey bir diplomatik kaynak Brüksel’de gazetecilere verdiği demeçte, “Önerinin kabul edilmesi, AB’nin iki yıldır üzerinde çalıştığı ileri bir adımı sağlayacaktır.” diye konuştu.

Diplomat, AB’nin Fransa başkanlığının Kuzey Makedonya ile müzakerelerin başlatılması için karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüme ulaşma taahhüdünü memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Her iki taraf da öneriyi kabul ederse, müzakere çerçevesi AB Konseyi tarafından Kuzey Makedonya ve aynı zamanda Arnavutluk için derhal kabul edilecek ve ardından ilk hükümetler arası konferanslar toplanacak.

AB, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in tutumunun Batı Balkanlar’ın geleceğinin AB’de olduğu şeklinde olduğunu hatırlattı.

Read Previous

Pendarovski: Yenilenmiş Fransız teklifi öncekinden çok daha iyi

Read Next

Meclis Başkanı Caferi hakkındaki gensoru önergesi kabul edilmedi