AB liderleri Türkiye’ye sunacağı teklifte uzlaştı

AB liderlerinin, Türkiye’nin sunduğu teklifle ilgili ortak bir anlayışa vardıkları, bunun bugün Türkiye’ye sunulacağı belirtildi.

AB devlet ve hükümet başkanlarının Türkiye’nin 7 Mart’ta sunduğu sığınmacı krizine köklü çözüm getirecek ve AB-Türkiye arasında işbirliğini güçlendirecek teklifini değerlendirip, bir anlaşmaya varmaya çalıştıkları AB Liderler Zirvesi’nin ilk günü sona erdi.

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AB’nin teklife dair pozisyonu konusunda bir uzlaşıya varıldığını ve bunun sabah saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunulacağını belirtti.

İlk buluşma sabah

AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dönem Başkanı Hollanda’nın Başbakanı Mark Rutte, sabah saatlerinde Davutoğlu ile buluşarak, AB’nin tavrını ortaya koyacak. Eğer AB’nin teklifi, Davutoğlu tarafından kabul edilirse ortak bir açıklamayla anlaşma duyurulacak. Aksi halde Türkiye’nin itiraz ettiği noktaları görüşmek üzere AB liderleri öğle saatlerinde yeniden bir araya gelecek.

Kaynak: AA

Read Previous

Boeing, insansız denizaltı aracı Echo Voyager’ı tanıttı

Read Next

Erdoğan: Hepsinin hevesleri kursaklarında kaldı

One Comment

  • Wow, awesome weblog layout! How long have you
    been running a blog for? you made running a blog glance easy.
    The full glance of your site is excellent, as neatly as the content material!
    You can see similar here sklep internetowy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *