‘AB, kriz zamanlarında barış ve insanseverliği garanti ediyor’

Lüksemburg’da gerçekleştirilen Avrupa Halk Partisi’nin (ENP) 40.kuruluş yıldönümü kutlamasından önce Bulgaristan Başbakan’ı Boyko Borisov ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği’nin dünyada barışın ve istikrarın korunması için oynadığı rolü değerlendirdiler.

Boyko Borisov, “AB, kriz zamanlarında barış ve insanseverliği garanti ediyor. Birlik, insan haklarının nasıl korunduğunu ve temel değerlerin nasıl savunulduğunu sergiliyor” diye kaydetti.

Sığınma arayan insanlarla dayanışma gösterilmesi için alınan kararların her zaman en kolay olanlardan olmadığını, fakat insan hayatının korunması gözetildiği için en doğru olanlardan olduğunu belirtti.

Bulgaristan Başbakanı, bunun en doğru bir şekilde yapılması için bu süreci en acısız kılacak Avrupa düzeyinde genel kurallar ve prosedürlerin var olması gerektiğini dile getirdi.

Borisov’un ifadesine göre yaşanan mülteci krizinde AB üyesi ülkelerin, birliğin var olmasından bu yana olduğu gibi en çok etkilenen ülkelerle dayanışma göstermesi gerekiyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Üsküp 20 saat susuz kalacak

Read Next

Batı Trakya heyeti Ankara’da

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *