Avrupa Birliği (AB), Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalogun mümkün olan en kısa sürede devam etmesini istiyor. AB  diyalogun yeniden başlamasının amacının,  kapsamlı bir anlaşmanın mümkün olan en kısa sürede sona erdirilmesini hedefliyor.

AB’nin üst düzey bir  yetkilisi  yaptığı açıklamada, AB’nin, Kosova’nın yeni seçilen Başbakanı  Avdullah Hoti liderliğindeki Kosova hükümetinin diyalog için başmüzakereci ve diyalog sürecinde  Kosova’yı temsil edecek  ekibi atamasını beklediğini söyledi.

AB, Kosova’yı  kimin temsil edeceğine karar verilmesinin  Kosovalılara bağlı olduğu görüşünü savunarak,   AB’nin   de kendi ekibini tayin edeceği  belirtildi.

Bu arada,  Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin AB Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak’ın arabuluculuğundaki diyaloga katılmayacağı iddialarının  göz önüne alındığı kaydedildi.

Lajçak’ın  birçok Kosovalı yetkiliyle görüştüğü, ancak “virüs salgını  ile uğraşması nedeniyle  zamanı olmadığı için”  şeklinde mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Thaçi ile görüşmediği söyleniyor.

AB, günün 24 saati diyalogla ilgilenecek olan özel bir elçi olacak bir kişiye sahip olduklarını açıkladı.  Bu da AB’nin diyalog  konusunun ne kadar ciddiye aldığını ayrıca,  tüm bölgeye  daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini kanıtlıyor.

 

Kosovaport

Önceki Haber

Kosova’da koronavirüs vaka sayısı 1.147

Sonraki Haber

Kosova’da otellerde geceleyen turist sayısı belli oldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − one =