AB, Kosova’da kamu görevlileri hakkındaki yasadan rahatsız

Kosova Meclisi milletvekilleri 58 lehte  ve 4 çekimser oyla Perşembe günü Kamu Görevliler hakkında Yasa tasarısını onayladı.

Vetëvendosje Hareketi saflarından gelen Meclis Başkanı Glauk Konjufca, söz konusu Yasa Tasarısı hakkında yapılan oylamada çekimser oy kullandı.

Muhalefet partileri, PDK, LDK ve AAK Kamu Görevliler Hakkında Yasa tasarısına karşı çıkarak, yasanın, kamu idaresi bakımından  zararlı ve tehlikeli olduğu görüşünü savundu.

Muhalefet partileri oylamada alhyte oy kullandı.

Kamu Görevlileri  Hakkında Yasası ile ilgili olarak, Avrupa Birliği (AB) de bugün tepkisini dile getirerek,  bu yasanın AB’ye entegrasyon ve kurumların işleyişi ve Kosova halkına hizmet sağlanması için hayati öneme sahip bazı hükümleriyle ilgili endişeleri olduğunu açıkladı.  Kosova’da kamu alanındaki reformların mali destek AB, Kosova’nın bu reform alanında AB entegrasyonu yolunda ilerlemesine yardımcı olmak için  OBEZH/SIGMA uzman ekibiyle işbirliği içinde, birkaç kez Kamu Görevlileri Yasası Taslağı ve Taslak hakkında görüşler sunduğunu hatırlattı.

AB, İstikrara ve Ortaklık Antlaşması’nın referanslarını olduğu gibi Kosova Meclisi’nin AB ve OBZHE/SIGMA’nın yorumlarını dikkate almadan Perşembe günü  yasanın  onaylaması nedeniyle  duyduğu üzüntüyü dile getiriyor:

AB “Kamu görevlileri için yeni yasa, liyakat sağlama konusunda sorunlu” ifadesini kullandı.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan: Bir milyar metreküplük LNG kapasitesi için Türkiye ile müzakereler sürüyor

Read Next

“Mevcut yetkililerin de Amerikan kara listesinde olması ihtimal dışı değil”