AB Komisyonu Sözcüsü: “Karadağ’ın işlevsel bir hükümete ihtiyacı var”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Ana Pisonero Hernandez, Balkanlar’ın en küçük ülkesi Karadağ’ın, işlevsel bir hükümete ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Meclis’te yapılan güven oylamasından haberdar olduklarını ifade eden Hernandez, “Karadağ, bu noktada Anayasaya uygun adımlar atmalı. Bu konuda karar vermek AB’nin üzerine düşmez.” dedi.

Hernandez, Başbakan Dritan Abazovic liderliğindeki hükümetin düşmesinin ardından, ülkenin, AB üyelik sürecini kolaylaştıracak reform adımlarını atacak işlevsel bir hükümete ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

Siyasi parti liderlerinin uzlaşarak bir çözüm yolu bulması gerektiğine dikkati çeken Hernandez, bu yıl hükümet tartışmaları nedeniyle çok vakit kaybedildiğini sözlerine ekledi.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfiriye ile ülkedeki Sırp Kilisesi’ne “resmi statü” kazandırmak adına 3 Ağustos’ta imzaladığı “temel anlaşma” ile tartışmalara sebep olan ülkenin 43’üncü hükümeti, Karadağ Meclisi’nin Cuma öğle saatlerinde başlayıp gece yarısına kadar devam eden oturumunda güvenoyu alamadı.

81 milletvekilli mecliste, oturuma katılan 51 milletvekilinden 50’si “güvensizlik oyu” kullanırken 1 milletvekili hükümete güvenoyu verdi.

Meclisten 45 evet oyu alarak 28 Nisan’da göreve başlayan Birleşik Reform Eylemi (URA) Halk Hareketi lideri Abazovic liderliğinde hükümete, “güvensizlik oyları” Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi (DPS), Karadağ Sosyal Demokrat Partisi, Liberal Parti, Boşnak Partisi, Arnavut Demokratik Birliği, Hakiki Karadağ ve Demokrat Birliği saflarından geldi.

Hükümet aleyhinde oy kullanan milletvekilleri, Sırp Ortodoks Kilisesi’yle imzalanan anlaşmanın yanı sıra, Abazovic hükümetinin Avrupa Birliği gündemini terk ettiği ve yolsuzluk iddiaları yüzünden güvenoyu alamadığını kaydetti.

Balkan News

Read Previous

TBMM Başkanı Şentop’un oğlunun düğününe K.Makedonya’dan katılım

Read Next

Mısır, Yunanistan ve bazı Arap ülkeleriyle ortak askeri tatbikata başladı