AB ile ortaklık anlaşması Kosova’nın tarihi dönemeci niteliğinde

AB ile Kosova arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’na yönelik üst düzey konferans düzenlendi.

“Ekonomi, kalkınma ve istihdamın Teşviki” konusunun masaya yatırıldığı Konferansa, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Başbakan İsa Mustafa, konuk Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komisyonu üyesi Johannes Hahn, Avrupa Parlamentosu’nun Kosova Raportörü Ulrike Lunaçek, Kosova’nın Avrupa Entegrasyon Bakanı Bekim Çollaku ve diğer yetkililer katıldı.

Konferansta söz alan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, AB Yüksek Komiseri Johannes Hahn, Başbakan isa Mustafa ile Entegarsyon Bakanı Bekim Çollaku, Kosova’nın AB ile imzalamış olduğu İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın, ülkenin ekonomik kalkınması ve istihdamın artmasına geni,imkanlar tanıyan anlaşma olduğu belirtildi. Anlaşmanın Kosova’nın geleceği açısından tarihi bir dönemeci teşkil ettiği, Avrupa’nın Kosova’ya sağladığı perspektifin somut örneğini oluşturduğu vurgulandı.

Kosova ile AB arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasıyla Kosova ile AB arasındaki ilşikilerin yoğunluk kazndığına dair önemli bir gösterge olduğuna vurgu yapıldı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Çavuşoğlu’ndan Lavrov’a ‘DAEŞ’ resti

Read Next

‘Cebel’de olası provokasyonlardan DOST sorumlu olamaz’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *