AB ile Kosova, İPA III mali ortaklık anlaşmasını imzaladı

Avrupa Birliği’nin (AB)  Kosova Ofisi Başkanı Büyükelçi Tomas Szunyog, Priştine’de Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan İPA III Mali Ortaklık Çerçeve Anlaşmasını (FFPA) Kosova Birinci Başbakan Yardımcısı Besnik Bislim’e takdim etti.

Bislimi, Kosova Meclisi tarafından onaylandıktan sonra Kosova’nın Avrupa Birliği’nden daha fazla teknik ve mali yardım almasını sağlayacak olan FFPA’yı imzaladı. 2021-2027 dönemi için yıllık İPA programlarını kapsamakla birlikte,  Kosova’ya yönelik  64 milyon Euro tutarındaki  İPA 2021 fonlarının derhal onaylanmasını sağlayacaktır.

Büyükelçi Szunyog yaptığı açıklamada, İPA III finansmanının Kosova’da insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, belediye yönetimi ve kamu güvenliğinin korunmasını geliştirmek için kullanacaklarını belirtti.

Szunyog finansmanın  ayrıca, Kosova yönetiminin AB standartlarını karşılamk  ve acil ekonomik, sağlık veya sosyal ihtiyaçlara hızlı bir şekilde yanıt vermek, AB’nin en iyi uygulamalarına uygun olarak çevreyi korumak,  gıda sektörü ve AB üyeliği için ekonomik kriterlerin karşılanmasına yardımcı olacağına işaret etti.

Kosova, IPA fonlarından 2007 yılında yararlanmaya başladı. O zamandan bu yıla kadar  İPA I ve İPA II aracılığıyla Kosova’ya toplam 1 milyar 210 milyon  Euro tahsis edildi.

Kosovaport

Read Previous

Vuçiç: Sırbistan, K. Makedonya ve Arnavutluk vatandaşları için büyük şeyler hazırlıyoruz

Read Next

Mısır, Sırbistan’dan buğday ithal etmek istiyor