‘AB entegrasyonu başlıca önceliğimiz’

Makedonya Dışişleri Bakanı Poposki, “Makedonya’daki yaşam standardının yükseltilmesi, istikrar ve yabancı yatırımları ülkeye çekmek için AB entegrasyonu başlıca önceliğimiz” dedi.

Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, “Makedonya’daki yaşam standardının yükseltilmesi, istikrar ve yabancı yatırımları ülkeye çekmek için AB entegrasyonu başlıca önceliğimiz.” dedi.

Poposki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesinin dış politika hedeflerini, ülkedeki siyasi krizi ve Türkiye ile ilişkilerini değerlendirdi.

Makedonya’da devam eden siyasi krizin çözümü için geçen yıl ülkedeki en büyük siyasi partiler arasında Prjino Antlaşması’nın imzalandığını anımsatan Poposki, antlaşmanın birçok maddesinin yerine getirildiğini ancak erken seçim gibi kilit öneme sahip maddenin bir türlü uygulanamadığını vurguladı.

Poposki, erken genel seçimin ana muhalafetin talebi olduğuna işaret ederek, siyasi krizden kurtulmak için yeniden seçime yönelmeleri gerektiğini, bunun ise sadece partiler arasında diyalogla mümkün olabileceğini vurguladı.

Krizi “dışarıdan birilerinin” değil, kendilerinin çözebileceğine inandığını kaydeden Poposki, ABD ve AB ülkelerinin krizin çözümü için ilgi göstermesinin ise Makedonya için iyi bir durum olduğunu ifade etti.

Poposki, AB üyesi birçok ülkede de siyasi krizlerin yaşandığına dikkati çekerek, yine de AB üyesi olmaları halinde bu tür krizleri “daha hafif” bir şekilde atlatmanın mümkün olduğunu söyledi.

Makedonya’daki yaşam standardının yükseltilmesi, istikrar ve yabancı yatırımları ülkeye çekmek için AB entegrasyonunun başlıca öncelikleri olduğunu kaydeden Poposki, ülkesinin AB ve NATO üyeliği yolunda karşılaştığı engellerin mevcut sorunları daha büyük boyutlara taşıdığını savundu.

“Seçimlere büyükelçiler karar vermemeli”
Poposki, ülkedeki adil ve demokratik seçimlerin yapılması için gerekli koşulların henüz olgunlaşmadığını birçok kez ifade eden ABD ve AB büyükelçilerinin, seçimlere dair karar verici makam olmaması gerektiğini vurgulayarak, “Muhalefetin katılmadığı seçimlerin yapılmaması gerektiğine katılıyorum çünkü bu durum, seçim sürecinde olumsuz bir çağrışım oluştururdu. Ancak seçimlerin yapılıp yapılmayacağını ya da ne zaman yapılacağını siyasi partiler diyalogla belirleyebilir.” ifadelerini kullandı.

Sığınmacı krizi ve Türkiye ile varılan mutabakat
Sığınmacı krizinin çözümüne ilişkin Türkiye ile AB arasında imzalanan mutabakatın, birkaç nedenden dolayı ideal bir anlaşma olmadığını söyleyen Poposki, “Ancak, mevcut durumda varılabilecek en iyi anlaşma budur.” dedi.

Türkiye, Makedonya’nın önemli ortaklarından biri
Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkileri de değerlendiren Poposki, Tükiye’nin hem bölgesel hem de küresel bağlamda Makedonya’nın önemli ortaklarından biri olduğunu vurguladı.

Turizm, ekonomi ve yatırım konusunda da Makedonya’nın Türkiye ile mükemmel ilişkileri olduğunu kaydeden Poposki, “Tüm ilişkilerimiz, Türkiye ile yüksek düzey görüşme ve iletişimimize de yansımaktadır.” dedi.

Kaynak: AA

Read Previous

Srebrenitsa’da bu yıl 124 kurban toprağa verilecek

Read Next

Beşiktaş ‘Gökhan Gönül’ü borsaya bildirdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *