AB Diplomasi Şefi Borell yarın Kosova’da

Avrupa Birliği Diplomasi Şefi Josep Borrell yarın Kosova’yı ziyaret edecek.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova temasları kapsamında yarın Başkent Priştine’de Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ile görüşecek. Görüşme saat 14:00’da gerçekleşecek. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Borell’in, siyasi parti  ile STK temsilcileriyle de görüşmesi bekleniyor.

Josep Borrell’in, bu ziyaret sırasında Kosova’da hava kalitesini artırmak için AB tarafından finanse edilen projeyi tanıtması bekleniyor.

Ziyareti öncesinde yazılı bir açıklama yapan Borell, “Batı Balkanlar’a ilk resmi ziyaretimde, bölgede istikrarın, güvenliğin ve refahın önemi konusundaki AB’nin bakış açısını aktarmayı sabırsızlıkla bekliyorum. AB’nin arabuluculuğundaki diyaloğu ilerletme konusundaki kişisel kararlılığım göz önüne alındığında, bölgede önce Kosova ve Sırbistan’ı ziyaret etmek istedim. Belgrad ve Priştine arasındaki ilişkilerin normalleşmesi dahil olmak üzere önümüzde önemli işler var” ifadelerini kullandı.

Kosova temasları ardından Borell, Sırbistan’ı ziyaret edecek. Borell, Başkent Belgrad’ta Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile de bir görüşme gerçekleştirecek.

 

kosovaport

 

Read Previous

Elazığ depreminden etkilenen aileler için Üsküp’te yardım kermesi düzenlenecek

Read Next

Sırbistan düzensiz göçmenler için “park alanı” olmak istemiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *