AB, Bulgaristan’ın önerisi üzerine Ukraynalı mülteciler için ortak bir fon kuracak

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Versay’da gerçekleşen Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Gayriresmi Toplantısı’ndan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Avrupalı ​​liderler, Bulgaristan’ın Ukrayna’dan gelen mülteci dalgasının ekonomik maliyetini karşılamak için ortak bir fon kurulması önerisini onayladılar” diye bildirdi.

Başbakan, “Bugün Bulgaristan’ın önerdiği Ukrayna’dan gelen mülteciler için ortak bir uyum fonu kurulması önerisini tartıştık. Böylece AB ülkeleri, bu mültecilerin maliyetini birlikte karşılayabilir ve her ülke tek başına bu sorunla mücadele etmek zorunda kalmaz” dedi.

Bu teklifin Avrupalı ​​ortaklar tarafından çok iyi karşılandığını belirten Petkov, önümüzdeki günlerde Avrupa Komisyonu’nun bu fonun nasıl işleyeceğine dair mekanizmalar ve seçenekler önereceğini söyledi.

Başbakan, “Fon kaynakları, AB programlarına ayrılan ödeneklerden artan tutarlardan oluşacak, bu yeni bir kredi olmayacak. Başlangıç ​​olarak AB ülkelerine sağlanacak yaklaşık 10 milyardan bahsettik” dedi.

Petkov, “Şu anda enflasyon oranını artıran ve büyüme oranını azaltan yüksek petrol ve gaz fiyatları ile AB düzeyinde pek de olumlu olmayan bir duruma giriyoruz. Avrupa Merkez Bankası, AB’deki para arzını azaltarak AB ekonomisindeki para dolaşımını azaltacak ve üye devletlerin hükümetleri büyüme olması için ülkelerinin ekonomilerini kendileri teşvik etmek zorunda kalacaklar” diye açıklık getirdi.

Kiril Petkov, Versay’dan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya geleceği Antalya Diplomasi Forumu’na katılmak üzere Antalya’ya gitti.

Başbakan, “Türkiye hariç tüm komşu ülkelerin hükümet veya devlet başkanlarıyla görüşme fırsatım oldu. Bunun Türkiye Cumhurbaşkanı ile bir ilk görüşme olmasını, yapabileceğimiz ortak şeyler üzerinde birlikte düşünebilmemiz için doğrudan temasta bulunmak istiyorum. Satın almak istediğimiz Azerbaycan’dan gelen doğal gaz boru hattı güzergahının bir kısmı bildiğiniz gibi Türkiye topraklarından geçiyor” diye açıklık getirdi.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Antalya Diplomasi Forumu’nda Avrupa için stratejik özerklik tartışıldı

Read Next

Akaryakıt fiyatlarına indirim