AB, Bulgaristan’ın KDV tahakkuk kaydı için asgari eşiği artırmasına izin verdi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Bulgaristan’ın genel katma değer vergisi sistemi (KDV) dahilinde bir istisna olarak özel bir önlem almasına izin verdi.

Böylece ülkemizin, Avro Bölgesi’ne katıldığı gün döviz kuru üzerinden ulusal para birimi cinsinden 51 130 avroya eşdeğer yıllık cirosu olan vergiye tabi tüzel kişileri KDV’den muaf tutmasına izin verilmektedir.

İstisnanın geçerlilik süresi 31 Aralık 2024’e kadar olup 1 Ocak 2025’ten itibaren üye devletlerin, yıllık cirosu 85 000 avro eşiğini aşmayan vergiye tabi kişiler tarafından yapılan mal ve hizmet tedariklerini KDV’den muaf tutmasına izin verilecektir.

KDV tahakkuk kaydı için asgari eşiğin 50 000 levadan 100 000 levaya çıkarılması, mevcut zorlu ekonomik durumda olumlu bir etki yaratacak ve işletmeler, özellikle küçük işletmeler için idari yükün azalmasına yol açacak bir önlemdir. Vergilendirilebilir cirosu 100 000 levadan az olan tüzel kişiler gönüllü olarak KDV için kayıtlı kalabilirler.

Derogasyon talebi, 13 Mayıs 2022 tarihinde Bulgaristan Cumhuriyeti’nin AB nezdindeki Daimi Temsilciliği aracılığıyla Avrupa Komisyonu’na gönderilmişti.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’da Sırp Listesinin yeni milletvekilleri yemin etti

Read Next

Sırp siyasetçiden ‘Vucic’e hakaret edene hapis’ önerisi