Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Varhelyi, koronavirüsle mücadelede AB’nin Batı Balkanlar’a 651 bin doz aşı yardımında bulunacağını ve aşıların gelecek iki hafta içinde teslim edileceğini söyledi.

Batı Balkan turuna Sırbistan ile başlayan Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, başkent Belgrad’da Avrupa İşleri Bakanı Jadranka Joksimovic’in ev sahipliğinde Milan Jovanovic Batut Sağlık Enstitüsünü ziyaret etti.

Varhelyi, burada yaptığı açıklamada, Sırbistan’a 1170 doz Pfizer-Biontech aşısını teslim ettiğini belirterek, “COVID-19 salgınıyla mücadele bekletmeye gelmez. Bölge için aşı temini oldukça önemli. Aşılamada oldukça başarılı olan Sırbistan ile başlamak istedim” dedi.

“Toplam 651 bin doz aşı teslim edilecek”

Batı Balkanlar’a toplam 651 bin doz aşı teslim edileceğini vurgulayan Varhelyi, aşıların gelecek iki hafta içinde büyük bir titizlikle ilgili ülkelere ulaştırılacağını söyledi.

Varhelyi, komşu ülkelere aşı bağışında bulunan Sırbistan’a teşekkür ederek, herkese aşı olmaları çağrısında bulundu.

Sırp bakan Joksimovic de Sırbistan’ın toplamda 36 bin doz aşı teslim alacağını belirterek, “Hepimiz güven içinde olmadan hiçbirimiz güvende değiliz” diye konuştu.

Varhelyi, Batı Balkan turuna yarın Bosna Hersek ile devam edecek.

Bu arada, yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip Sırbistan’da 1,5 milyon kişi iki doz COVID-19 aşısı oldu.

trthaber

Önceki Haber

Yunanistan’da normalleşme adımı: Kafe ve restoranlar yeniden açıldı

Sonraki Haber

Yunanistan’da inşaat kazısı sırasında bulunan Osmanlı Mezarlığındaki naaşlar yeniden defnedilecek