AB Başsavcısı Kövesi: AB kaynaklarıyla ilgili Bulgaristan’dan rekor sayıda şikâyet aldık

Bugün Bulgaristan’ı ziyarette bulunan Avrupa Birliği (AB) Kamu Savcılığı Başsavcısı Laura Kövesi, Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “120’den fazla olayı soruşturmaya başladık ve bu haftanın sonunda veya önümüzdeki haftanın başında yıllık raporu yayınlayacağız. Bulgaristan’da kamu mal ve hizmet alımlarıyla ilgili AB kaynaklarıyla ilgili dolandırıcılık olayları, tarım, inşaat, Covid-19 salgını sonrası kurtarma fonları alanındaki suiistimallerle ilgili bilgiler aldık. Araştırdığımız ve Bulgaristan vatandaşlarından ihbar ve şikâyetler aldığımız başlıca suçlar bunlardır” diye açıkladı.

Kövesi, “Yolsuzlukla mücadele konusundaki kararlılığı, liderliği ve yolsuzlukla mücadeleye dair net vizyonu için Başbakan Kiril Petkov’a teşekkür ediyorum. Aynı öncelikleri paylaşıyoruz ve aynı dili konuşuyoruz. Dolandırıcılık tespit edilmezse, soruşturma da yapılmayacaktır. Bu başlangıç ​​noktasıdır” diye vurguladı.

AB Başsavcısı, “Dolandırıcılık şüphesini bildirmek için birkaç kanal vardır. Bakanlar Kurulu, AB Savcılığı ile bir temas noktası olacak ve bu, en üst düzeyde güçlü bir kararlılığın açık bir işaretidir. Çok sayıda ihlal şikâyeti aldık, şimdi Bulgar makamlarının bizimle çok karmaşık davalar üzerinde çalışmaya başlamasının zamanı geldi, bu yüzden buradayız. Bulgar makamlarının Avrupa Savcılığına sinyal göndermesi önemlidir” diye ekledi.

Kövesi, Bulgaristan’dan rekor sayıda şikâyet aldıklarını belirtti.

Başbakan Petkov, “Çok yapıcı bir atmosferde ve birlikte çalışma ve Bulgaristan’ın AB kaynaklarıyla ilgili ihlal, yolsuzluk ve diğer suçların işlendiği bir yer olmadığını gösterme arzusu içerisinde gerçekleşen kapsamlı görüşme için Sayın Kövesi’ye teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

Petkov, “2017’den sonra AB kaynaklarıyla ilgili tüm suçlar soruşturulabilir” diye vurguladı.

Kircaalihaber

Read Previous

Osmani, Kosova’daki Ukraynalı askerlere madalya verdi

Read Next

1915 Çanakkale Köprüsü yarın açılıyor