Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz’da düzenlenen erken genel seçimlerde seçim öncesi koalisyonla seçime katılan Alternativa (AAA) ve Arnavut İttifakı (ASH) partileri başkent Üsküp’te “Demokrasi” yürüyüşü düzenledi.

Seçimlerde usulsüzlük yapıldığını savunan ve Devlet Seçim Komisyonu (DSK) kararlarını protesto eden AAA-ASH koalisyonu Üsküp’ün Çayır Belediyesi’nden Avrupa Birliği (AB) binasına kadar yürüyüş düzenledi.

Siyasi parti liderleri tarafından yapılan açıklamada, “Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerini başlatan bir ülke, bazı vatandaşlarının AB’de temel bir insani ve siyasi hak olan oy ve seçilme hakkından mahrum bırakılmasına izin vermemelidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) bu seçimlerin kazananı olmadığını kaydeden koalisyon yöneticileri, BDİ’nin Kuzey Makedonya’daki Arnavut halkını temsil etme meşruiyeti olmadığını belirtti.

AAA Genel Başkanı Afrim Gashi ve ASH Genel Başkanı Ziyadin Sela yaptıkları açıklamada, AB üye ülkelerinden BDİ’nin Arnavutların temsilcisi olarak meşruiyetini kabul etmemelerini ve Seçim Yasası’nın radikal reform sürecini başlatmalarını talep etti.

Hükümet binasından da geçen protestocular ellerinde “Bizim demokrasimiz hacklendi”, “Hırsızlar hükümette değil cezaevinde olmalı”, “Bizleri satın almak için fakirleştirdiniz” ve “Devlet Seçim Hırsızı” yazılı pankartlar taşıdı.

Önceki Haber

Bahçeli: Yunanistan’da bayrakların yarıya indirilmesi kendi meseleleridir, Türkiye’yi ilgilendirmeyecektir

Sonraki Haber

AB gücü FRONTEX Yunanistan’ın sığınmacılara yönelik ihlallerine ortak oldu