8 Nolu Demiryolu Koridoru’nun doğu kesiminin inşaatı resmen başlatıldı

Bulgaristan Başbakanı Gılıb Donev, 8 Nolu Demiryolu Koridoru’nun doğu kesiminin Kumanovo – Belyakovtse – Kriva Palanka bölümünün inşaatına ilişkin projenin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Bulgaristan devleti, 8 Nolu Demiryolu Koridoru’nun öncelikli Avrupa ulaşım ağına dahil etmek için aktif olarak çalışıyor. Sofya – Üsküp – Tiran – Durres yönü, “Batı Balkanlar” Avrupa ulaşım koridorunun bir parçası olarak tanımlanmalıdır” dedi.

Başbakan, Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk vatandaşları ile işletmeler arasında önemli bir iletişim kanalı ve önemli bir bağlantı olan koridorun inşa edilmesi konusuna ülkemiz ve güzergah üzerindeki tüm ülkelerin öncelik verdiğine kanaat getirdi.

Donev, 8 Nolu Ulaşım Koridoru’nun birçok boyutundan biri olan demiryolu projesinin tüm bölgenin kalkınması için büyük bir katma değer sağlayabileceğine dikkat çekti. Ayrıca Başbakanın ifadesine göre, NATO müttefiki olan üç ülkeyi birbirine bağlayan 8 Nolu Ulaşım Koridoru’nun hızlandırılmış inşaatı, bir ulusal ve toplu güvenlik meselesidir. Ukrayna’daki savaşın sonuçlarının, bölgemizin en hassas yerlerinden birini, yani az gelişmiş ve hatta eksik altyapıyı bir kez daha ortaya çıkardığına dikkat çeken Donev, bağlantılı demiryolu ve enerji altyapısının olmaması nedeniyle ülkelerimizin üçüncü ülkelerden geçen alternatif tedarik yolları aramak zorunda kaldıklarını, bunun da maliyeti daha da artırdığını ve hepimizin ihtiyaç duyduğu kaynakların teslim süresini uzattığını hatırlattı.

Donev, “Olası bir enerji ve gıda krizi karşısında doğrudan tedarik yollarının sağlanması hayati önem taşımaktadır” dedi. Bu bağlamda, Köstendil-Jidilovo noktasında ara bağlantı kurulması için Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’nın gaz iletim sistemi operatörleri arasında bir anlaşmanın yakında sonuçlandırılacağını vurgulayan Başbakan, bunun Kuzey Makedonya’ya doğal gaz arzının çeşitlendirilmesini ve güvenliğinin artırılmasını sağlayacağını ve enerji alanındaki iş birliğimizin derinleşmesine katkıda bulunacağını söyledi. 

Bulgaristan ile Kuzey Makedonya arasındaki ikili ilişkilerimizde ilk kez yıl sonunda 1 milyar avroya ulaşması beklenen ticaret hacmine de dikkat çeken Donev, “Bulgaristan ile Kuzey Makedonya arasında gelişmiş bir altyapı olursa, sonucun ne olacağını siz düşünün artık” dedi ve daha iyi bir bağlantı olması halinde Arnavutluk için de benzer olumlu beklentilerin ortaya çıkacağını da sözlerine ekledi.

Ayrıca Kumanovo yakınlarında yapılan törenin, her iki ülkenin de gelecekte izlemesi gereken bir örnek olduğuna dikkat çeken Başbakan, önemli bir yeri Sofya-Üsküp demiryolu bağlantısının işgal ettiği 8 Nolu Ulaşım Koridoru’nun tüm boyutlarında stratejik projeler inşa ederek işletmelerin ve vatandaşların daha iyi iletişim beklentilerini karşılamanın önemli olduğunu söyledi.  

Bulgaristan Başbakanı Donev, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ziyareti kapsamında mevkidaşı Dimitar Kovaçevski ile karşılıklı çıkar sağlayan konuların tartışıldığı ikili bir görüşme de gerçekleştirdi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

“Kosova’da Tasavvuf Müziği Geleneği” başlıklı monografinin tanıtımı yapıldı

Read Next

Prizren’de Roman dili resmileşti