“650 bin vatandaşın ülkeyi aynı anda terk etmeye ne imkanı ne ihtiyacı olur”

Kuzey Makedonya Teknik Başbakan Talat Caferi, Vatandaşlara uygun belgelerin sağlanması için organizasyonel prosedürlerin yürütüldüğünü söyledi.

Teknik Başbakan Talat Caferi, şu anda Makedonya Cumhuriyeti isimli pasaportlarının geçersizliği nedeniyle ülkeden çıkamayan 650 bin Makedonya vatandaşının durumuna ilişkin yorumda vatandaşların belgelerini ülkenin yeni adıyla değiştirmesi çağrısında bulundu.

Öncelikle iç iletişim ve vatandaşların güvenli dolaşımı konusunda ilk adımları attıklarını söyleyen Caferi, “Dışarıyla iletişim ihtiyaçları konusunda tabii ki gerekli evrakların temini ve uygun belgelerin verilmesi için gerekli organizasyonel prosedürler yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Aynı gün 650 bin vatandaşımızın ülkeyi terk etmeye ne ihtiyacı ne de imkanı olacağını kaydeden Caferi, “Böylece, ardı ardına yapılan çalışmalarda vatandaşların bizzat giriş yapması ve İçişleri Bakanlığı’nın bölge birimleriyle zamanında iletişime geçmesi ve belgelerin değiştirilmesi için prosedür başlatılabilmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bugün itibarıyla ülkenin eski adı olan “Makedonya Cumhuriyeti”ni taşıyan pasaporta sahip vatandaşlar, Prespa Anlaşması’nın 10. maddesinin uygulanması nedeniyle ülkeyi terk edemeyecek.

Dün Meclis’te, ehliyetlerin 31 Aralık 2024’e kadar geçerli olmasını sağlayan yasal değişiklik yapıldı ve eski anayasal isimli kimlik kartları geçerli olmaya devam edecek.

Read Previous

9 bin 623 hayvan yetiştiricisine 283,4 milyon denar destek ödendi

Read Next

Shkupi’ye dört yabancı takviye