Kuzey Makedonya Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Kovid-19 aşısı için açılan “vakcinacija.mk” websitesinden 55 bin 970 kişinin çevrimiçi kayıt yaptırdığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çevrimiçi kayıtların yanı sıra 29 bin 209 kişinin aile hekimleri aracılığıyla başvuruda bulunduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde açılan website üzerinden aşı olmak isteyen tüm vatandaşlar başvuru yapabilir. Aşı için kimlerin önceliğe sahip olduğunu sistem belirleyecek. Web sitesi dışında aşı kaydı, aile hekimleri aracılığıyla “Randevum” sistemi üzerinden yapılabilmekte.

Aşılama bugün mobil hastanede 6 aşılama kabininin yer aldığı noktada 08:00 – 20:00 saatleri arasında iki vardiya halinde ve aşılama Üsküp Sağlık Merkezinden sağlık ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Bir kişinin 10 dakikada aşılanması planlanıyor.

Şimdiye kadar, yaklaşık 2 bini Üsküp’te, geri kalanı da başka şehirlerde olmak üzere 4 bin sağlık çalışanı aşı için kayıt altına alındı. Aşıyı almış herhangi bir sağlık çalışanına hemen ikinci bir yeniden aşı dozu verilecek.

Önceki Haber

MATÜSİTEB heyetinden TBMM Başkanı Şentop’a ziyaret

Sonraki Haber

K. Makedonya’da 202 sağlık çalışanı aşılandı