“50 yıl sonra ilk kez Bulgaristan’da yeni bir demiryolu tüneli inşa edildi”

Bulgaristan’da Ekonomi Politikalarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Alexiev, Elin Pelin – Kostenets demiryolu hattı bölümünün yapım ve kurulum faaliyetlerinde kaydedilen ilerlemeyi yerinde gözlemledi. İncelemenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Başbakan Yardımcısı, “Bulgaristan’da 50 yıldan beri ilk kez yeni bir demiryolu tüneli inşa edildi” dedi.

Alexiev, “Demiryolu taşımacılığında tünel yapımı uzun süre ihmal edildi. Projeleri durmuş vaziyette buldum ve onları iyi, hızlı bir iş programı doğrultusunda başlatmak için elimden gelenin en iyisini yaptım. İlk ciddi sonuç bir gerçek oldu” diye kaydetti. Bakan, devletin, müteahhidin ve yapı denetçisinin iyi seferberliği ile projenin zamanında – 2027’ye kadar tamamlanacağını umduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı, “Bir km uzunluğundaki 1 No’lu Tünel’i kazmak için 100’den fazla makinenin yardımıyla 200’den fazla kişi bir buçuk yıl çalıştı” diye ekledi.

Elin Pelin – Kostenets demiryolu hattı bölümü, Sofya’dan Burgaz’a giden yüksek hızlı demiryolu hattının modernizasyonu projesinin bir parçasıdır. Proje finansmanı, Ulaştırma ve Ulaşım Altyapısı Operasyonel Programınca sağlanmaktadır.

Proje, Bulgaristan’da bir ilk olan yaklaşık 7 km uzunluğunda bir çift demiryolu tünelini kapsıyor. Toplam 1,5 km uzunluğunda çift tüp, 2 adet tünel, bir yol üst geçidi ve bir yol alt geçidi, 8 köprü ve üst geçit, sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri, yeni bir Elin Pelin Garı ve Pobit Kamak tren istasyonu olmak üzere onlarca tesis yapılacak.

Elin Pelin ile Vakarel arasındaki bölümün inşaatı, Sofya ile Plovdiv (Filibe) arasındaki tüm demiryolu hattı güzergahının  en ağır ve en zor olan bölümüdür.

Yüklenici Türk şirketi DZZD Cen-Duy Demiryolu Elin Pelin İş Ortaklığı’dır. Sözleşme bedeli, katma değer vergisi (KDV) hariç 498,8 milyon levadır.

Başbakan Yardımcısı’nın inceleme çalışmasına katılan Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ve yerel yönetim temsilcileri, Elin Pelin – Kostenets demiryolu hattı bölümü inşaatında kaydedilen ilerleme hakkında bilgi aldılar. İnceleme çalışmasında Ulusal Demiryolu Altyapı Şirketi yönetimi de yer aldı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Akaryakıtta fiyatlar güncellendi

Read Next

Atatürk, mezun olduğu Manastır Askeri İdadisi’nde anıldı