5 Eylül’deki Fidan-Yerapetritis görüşmesi Yunanistan basınında

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Yunan mevkidaşı Yorgo Yerapetritis’in 5 Eylül’de Ankara’da gerçekleştireceği görüşme, Yunan basınının da gündeminde.

Görüşmeye ilişkin Atina’nın öngörülerine yer veren Ekathimerini gazetesi, görüşmeden çıkacak mesaj ve kararların iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceğinde belirleyici olacağı yorumunu yaptı.

‘BELİRLEYİCİ OLUR’

Bakanların görüşmesinin “iki ülke arasında son dönemdeki olumlu havanın somut adımlarla desteklenip desteklenmeyeceğini” ortaya koyacağı belirtilen haberde, ilerleyen dönemde özellikle Yunanistan ve Türkiye arasındaki kıta sahanlığı sorununa ilişkin somut bir anlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair sinyallerin çıkmasının beklendiği kaydedildi.

Haberde bakanların görüşmesinin ardından ekim ayında diplomatik temasların artmasını, ardından da Selanik’te Yunanistan ile Türkiye arasındaki Yüksek İşbirliği Konseyi gerçekleşmesi beklendiği kaydedildi. Yerapetritis, bu ayın başında Yunan basınına yaptığı açıklamada “Özellikle sayın Fidan ile çok iyi düzeyde kişisel bir ilişki kurduk. Bu ilişki sayesinde de bazı meseleleri, sert söylemlere veya gerginliklere yol açmadan hallettik” demişti.
cnntürk

Read Previous

Bled Stratejik Forumu’nda genç nüfusun göç sorunu ele alındı

Read Next

Bosnalı Hırvat ve Sırp liderlerden AİHM kararına ret