30 Ağustos Zafer Bayramı Üsküp’te kutlandı

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te resepsiyon düzenlendi.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmek Sekizkök’ün ev sahipliğinde, büyükelçilik rezidansında düzenlenen resepsiyona, Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska ve Genelkurmay Başkanı Vasko Gjurçinovski, ülkedeki büyükelçiler, diplomatlar, siyasiler, Türk kurum ve kuruluş temsilcileri, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği personeli ve diğer davetliler katıldı.

Türkiye ve Kuzey Makedonya milli marşlarının okunmasıyla başlayan program kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı okundu.

Büyükelçi Sekizkök, buradaki konuşmasında, köklü bir ortak tarihe sahip oldukları Balkanlar’da ve bu coğrafyanın kalbi olarak nitelendirdiği Kuzey Makedonya’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı idrak etmenin özel bir anlamı olduğunu vurguladı.

Sekizkök, “Hepimiz biliyoruz ki 1. Dünya Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği Balkanlar, bu coğrafyanın halkları üzerinde de unutulmaz bir tahribata yol açmıştır. Türkiye için 1. Dünya Savaşı, 1922’de kazanılan 30 Ağustos Zaferi ile fiilen bitmiştir. 1923 yılında akdedilen Lozan Barış Anlaşması ile savaş hukuken sona ermiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı aynı yıl gerçekleşmiştir. Yaklaşık 20 milyon insanın hayatına mal olan 1. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan anlaşmalardan, günümüzde sadece 1 anlaşma varlığını sürdürmektedir. O da, 30 Ağustos zaferi sonrasında akdedilen Lozan Anlaşmasıdır.” dedi.

Read Previous

İtalya Milli Takımı Üsküp’e geliyor

Read Next

‘’Reformları hızlandıracak ülkeler 2030’da AB’ye ilk girecek ülkeler olacak’’