3 hektara kadar tarım arazilerinin kiralanması için 4 kamu çağrısı yapıldı

Kuzey Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su İşleri Bakanlığı, 34 bölgeye bağlı 878 kadastro belediyesinde 3 hektara kadar tarım arazilerinin kiralanması için dört kamu çağrısı yapıldığını açıkladı.

Tarım, Ormancılık ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakanlık olarak bunca yıldır hedefimiz, tarıma elverişli her alanı çiftçilerin kullanımına ve ev gıdası üretimine uygun hale getirmektir.” denildi.

Bu bağlamda çiftçilere yönelik dört kamu çağrısı yapıldığını bildirilen açıklamada, “Bu çağrılar, 3 hektarlık tarım arazisi kiralamak için 34 bölgede ve 878 kadastro bölgesinde düzenlenmiştir. Bu dört çağrı ile tüm ülke köylerindeki tarım arazisi kapsanmakta olup, çağrı kırsal alanları içermektedir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Devlete ait tarım arazisinin kiralanma amacı ve süresi şu şekildedir: 30 yıla kadar uzun vadeli tarlalar (bağlar, meyve bahçeleri, şerbetçiotu) ve seralar yetiştirmek; 70 yıla kadar uzun vadeli fındık tarlalarının yetiştirilmesi; 50 yıla varan bir süre için zeytinlik yetiştirmek; 15 yıla kadar bir süre için diğer tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi ve arı ailelerinin kurulması; 15 yıla kadar çayırlar; Deniz seviyesinden 700 metrenin üzerinde rakımda bulunan tarım arazilerinde hızlı büyüyen ağaçların ekimi için 30 yıla kadar ve balık havuzlarında ise 20 yıla kadar süreye sahip olmak.

Genel çağrı no.01/23, 11 bölgeyi (Gostivar, Kalkandelen, Kırçova, Debre, Struga, Ohri, Resne, Demir Hisar, Sveti Nikole, Kisela Voda ve Çayır) içermekte olup, 246 kadastro bölgesi ilan edilmiştir.

İkinci Genel Çağrı no.02/23, 10 bölgeyi (Berovo, Pehçevo, Manastır, Makedonski Brod, Valandova, Vinica, Gevgeli, Prilepe, İştip ve Köprülü) içermekte olup, 206 kadastro bölgesi ilan edilmiştir.

Genel Çağrı no.03/23, 13 bölgeyi (Delçevo, Koçani, Kriva Palanka, Kumanova, Kruşevo, Kratova, Kavadarci, Rosoman, Negotino, Ustrumca, Probistip, Radoviş ve Gazi Baba) içermekte olup, 344 kadastro bölgesi ilan edilmiştir.

Dördüncü Genel Çağrı no.04/23, 7 bölgeyi (Kavadarci, Rosoman, Negotino, Valandovo, Delçevo, Vinica ve Gevgeli) içermekte olup, 82 kadastro bölgesi ilan edilmiştir. Bu genel çağrı, üzerine uzun ömürlü bir ürün dikilmiş olan ve sahiplerinin bu araziyi kullanma hakkını düzenlemek isteyenlerin başvurabileceği tarım arazisinin tahsisini kapsamaktadır.

Devlet mülkiyetindeki tarım arazisini kiralama konusunda teklif verme hakkına sahip olanlar, yerli bireyler, tüzel kişiler ve yabancı tüzel kişilerdir.”

Başvurular için son tarih, kamuya açık çağrıların duyurulduğu günden itibaren 30 gündür ve ilgilenen çiftçiler çağrılar hakkında daha fazla bilgiyi bakanlığın web sitesinde, kamuya açık çağrılar bölümünde bulunabilir:

https://www.mzsv.gov.mk/ListEvents.aspx?IdLanguage=1&p=1&News=3&IdRoot=1

Açıklamanın devamında, “Günümüzde tarım arazileri, doğrudan anlaşmalar yoluyla değil, şeffaf bir prosedür yoluyla, evde gıda üretimi için gerçek çiftçilerin eline geçmektedir.” denildi.

Read Previous

Kosova’da 2023’te sermaye yatırımları yüzde 32 arttı

Read Next

DSÖ, İsrail’i insani yardımlar için Gazze’ye “güvenli geçiş” sağlamaya çağırdı