29 yıl önce bugün Saraybosna’ya tam 3777 bomba atılmıştı

29 yıl önce bugün Bosna Hersek’in kuşatma altındaki başkenti Saraybosna’ya rekor sayıda, tam 3777 bomba atılmıştı. 

Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaş sırasında kuşatma altına alınan Saraybosna’ya Sırp güçleri tarafından günde ortalama 329 bomba atıldı. Sivillerin yanı sıra şehrin kültürel ve dini yapılarını da hedef alan bombaların en yoğun olduğu tarih ise 22 Temmuz 1993 olarak kayıtlara geçti. 29 yıl önce bugün şehre ortalama her 20 saniyede bir olmak üzere tam 3777 bomba düştü.

Modern savaş tarihinin en uzun kuşatması olan Saraybosna kuşatması yaklaşık dört yıl sürmüş ve şehrin etrafındaki tepelere en az 120 havan ve Yugoslav Halk Ordusu’na ait 250 tank yerleştirilmişti. Kuşatma altındaki şehre ölüm kusan Sırp kuvvetleri, pazar yerlerini dahi hedef almaktan çekinmemiş ve kuşatma süresince şehirde aralarında 1500 çocuğun da bulunduğu yaklaşık 12 bin kişinin ölümüne, 50 bin kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.

Saraybosna’nın kuşatılması ile resmen başlayan ve ülkenin dört bir yanına yayılan savaşta Kızılhaç Örgütü’nün verilerine göre, 312 bin sivil hayatını kaybetti ve 2 milyona yakın insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Kanlı savaş, 21 Kasım 1995 tarihinde, ABD’nin Ohio eyaletindeki Dayton Hava Üssü’nde, Boşnak, Sırp ve Hırvat tarafların anlaşması ile sona erdi. Dayton Barış Antlaşması, ABD’li diplomat Richard Hallbrooke’un girişimleriyle Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ve eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franyo Tucman tarafından paraf edildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek isteyen gurbetçi sayısı 1 milyona yaklaştı

Read Next

Konyaspor, Konferans Ligi’nde Balkanlı futbolcularıyla güldü