Üsküp Ceza Mahkemesi, “27 Nisan Organizatörleri” davasında sanıkları suçlu buldu ve toplam 25 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Dava kapsamında eski Meclis Başkanı Trayko Velyanovski 6 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılırken, eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Mile Yanakieski ve eski Eğitim ve Bilim Bakanı Spiro Ristoski’ye ise 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Vladimir Atanasov da suçlu bulundu ve 6 ay hapis cezası aldı.

“27 Nisan Organizatörleri” dava süreci 1,5 yıl sürdü.

Hakim Ilija Trpkov, kararı açıklarken devletin milletvekillerini döverek savunulamayacağını ve devletin şiddetle inşa edilemeyeceğini vurguladı.

Savcılık, sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini önerdi.

27 Nisan Olayları

Hatırlanacağı üzere mecliste 27 Nisan 2017’de yapılan oturumda VMRO-DPMNE ve Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki taraflar arasında gerginlik yaşanmış, yeni meclis başkanının seçilmesine yönelik planlanan oturum ertelenmişti.

Oturum ertelenmesine rağmen mecliste çoğunluğu elinde bulunduran SDSM öncülüğündeki siyasi partiler, Arnavut Partisi Demokratik Bütünleşme Birliğinden (BDİ) Talat Caferi’yi Meclis Başkanı seçmişti.

“Ortak bir Makedonya İçin” adlı sivil toplum örgütü yanlısı protestocular, Caferi’nin Meclis Başkanı seçilmesinin ardından meclis önünde toplanırken bir grup binaya girerek bazı milletvekilleri ile basın mensuplarını rehin alıp darp etmişti.

Olaylarda aralarında milletvekili, polis ve basın mensuplarının da bulunduğu 100’e yakın kişi yaralanmıştı.

Önceki Haber

Tunus’ta darbe nedeniyle kapanan Meclis çevrim içi toplanacak

Sonraki Haber

Srebrenitsa’daki soykırımın sembol isimlerinden Hatice Mehmedovic’in hayatı kitap oldu