27 Nisan Kayıp Kişiler Günü’nde Meja katliamı anıldı

Bugün, 27 Nisan 1999’da Yakova belediyesine bağlı Meja köyünde 376 kişinin hayatını kaybettiği katliamın 24’üncü yıl dönümü.

24 yıl önce, birkaç saat içinde, adı geçen köyde sırp güçleri tarafından 1998-1999 yılları arasındaki Kosova savaşının en korkunç infazı ve en büyük katliamı gerçekleştirildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani , Meja katliamını anarak,  “Meja’da hala açık mezarlar var, oraya gelip boş mezarın yanında ağlayan anneler var, çünkü Sırp rejimi hala Meja’da ve tüm Kosova’da öldürülenlerin yeri hakkındaki bilgileri saklıyor” iafadelerini kullandı.

Meja katliamının kalıcı bir yara olduğunu hatıurlatan Osmani, ancak bu korkunç katliamın, Sırp rejiminin vicdanına ağır basması gereken bir taş olduğunu belirtti.

Osmani, “Bu nedenle burada her gün yüksek sesle söylemeliyiz ki,  Meja’da öldürülenler Kosova’da işlenen Sırp soykırımının kurbanlarıdır. Bu soykırım gerçek adıyla bilinmelidir. Meja, bir devletin bir halkı topluca katletmeye yönelik korkunç niyetinin inkar edilemez kanıtıdır.” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Rama: Sırbistan’sız bir AB düşünülemez

Read Next

Arnavutluk Atletizm Federasyonu Başkanı Ruli, 5 yıl men edildi