25 yıldır yürürlükte olan eski kanunun yerini alacak olan Makedon Dilinin Kullanımına İlişkin Kanun kabul edildi

Kuzey Makedonya’da milletvekilleri, 1998 yılında yürürlüğe giren mevcut yasayı değiştirecek olan Makedonca Dil Kullanımı Yasası’nı getirdi.

Yasa, Kültür Komisyonu tarafından kabul edilen değişikliklerle güncellendi ve yeni seçilen Meclis Başkanı Yovan Mitreski’nin başkanlık ettiği 139. oturumda 96 milletvekilinin tamamının oyuyla kabul edildi, karşı çıkan veya çekimser oy kullanılmadı.

Yasa, tüm materyallerin zorunlu olarak dilbilgisine tabi tutulmasını, dilbilgisinin adının yayınlanmasını, tüm kamu kurumları ve hükümet organlarında dilbilgisi uzmanı görevlendirmesini, devlet kurumları, okullar, yayınevleri, medya dahil olmak üzere, Makedonca dilini öğrenme ilgisinin artmasını içerir. Ayrıca, yasanın uygulanmasını denetlemek amacıyla bir Denetim İdaresi oluşturulacak.

Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska-Stoyçevska, oylama öncesinde yaptığı konuşmada, Makedonca dilini koruma ve geliştirme taahhütlerini çok çalışarak, adanmışlıkla ve heyecanla yerine getirdiklerini söyledi.

Mevcut 25 yıllık yasanın bazı küçük değişikliklerle yeni yasanın, uygun bir dil politikası inşa etmek, Makedon standart dilinin saygısını artırmak ve doğru kullanımını güçlendirmek için çözümler ve mekanizmalar sunduğunu belirtti.

Bugün dilin geliştirilmesi ve Makedon kimliğinin güçlendirilmesi konusunda gerçek bir adım attıklarını vurgulayan Stoyçevska, “Dilimize karşı olan tutum, niyetlerimizi ve dilin, kültürün ve Makedon kimliğinin taviz verilemez olduğunu gösteriyor. Bu yasa ile sadece modern bir Makedon dil yasası almakla kalmıyor, aynı zamanda bir hukuki metni nasıl oluşturulacağını, ortak bir çıkar için nasıl geniş bir kamu tartışması ve işbirliğiyle geliştirileceğini de örnekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

VMRO-DPMNE partisinden milletvekili Gordana Silyanovska-Davkova, “büyük bir ilerleme kaydedildiğini” ve “bu başarılı bir hikayenin başlangıcı” olduğunu ifade etti. Ayrıca, her gün devlet kurumlarında Makedonca dilinin saygı görmemesi ile karşılaşıldığını ve yeni yasanın “dilin korunması için bize yol göstereceğini” söyledi.

Read Previous

Uluslararası Adalet Divanı: (soykırım davasında) İsrail aleyhine ileri sürülen iddialar “makul seviyede” ispatlandı

Read Next

Yovan Mitreski Meclis Başkanı seçildi