23. TÜRKSOY Opera Günleri Bursa’da başladı

TÜRKSOY tarafından geleneksel olarak düzenlenen TÜRKSOY Opera Günleri’nin 23’üncüsü 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da gerçekleştirilen muhteşem açılış konseriyle başladı.

Doğumunun 100. yılı münasebetiyle TÜRKSOY Daimî Konseyi tarafından 2022 yılı “Anma Yılı” ilan edilen Azerbaycanlı ünlü besteci Fikret Amirov’a ithafen düzenlenen 23. TÜRKSOY Opera Günleri Bursa konserine çok sayıda Bursalı sanat sever katıldı.

Etkinlikte açış konuşması yapan Bilal Çakıcı, TÜRKSOY tarafından 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Bursa’nın yapılan çok sayıdaki etkinlikle Türk Dünyası’nın buluşma noktasına dönüştüğünü ve Kültür Başkentliği çıtasını çok daha üst seviyeye yükselttiğini vurguladı.

Çakıcı, yapılan TÜRKSOY Opera Günleri ile Türk Dünyası Opera Sanatçılarını bir araya getirdiklerini ve sanatseverlere Türk Dünyası bestecilerinin Opera eserlerini dinleme fırsatı sunduklarını dile getirdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik ise yaptığı konuşmada Bursa’nın Kültür Başkentliği çerçevesinde çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptığını ve gerçekleştirilen 23. TÜRKSOY Opera Günleri’nin de bu çerçevede düzenlenen unutulmaz etkinlikler arasındaki yerini alacağını belirtti.

Konuşmaların ardından Azerbaycanlı şef Ayyub Guliyev’in yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde sahne alan Türk Dünyası opera sanatçıları Bursalı sanatseverlere Türk halkları ile dost ve kardeş coğrafyalara özgü arya ve klasik batı opera eserlerinin icra edildiği muhteşem bir konser programı sundular.

Bursa Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirilen konserde, TÜRKSOY’a üye ülkelerin yanı sıra Balkanlar coğrafyasını temsilen Kuzey Makedonya’dan genç solist sanatçı Eleonora Djodjoska yer aldı.

Söz konusu etkinlik Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin İstanbul’daki Kültür ve Enformasyon Merkezi tarafından desteklendi.

Read Previous

Sırbistan kışın enerji ithalatı için 3 milyar avro ayırıyor

Read Next

Rusya-Ukrayna savaşında en kritik dönemlerden biri yaşanıyor