23. TÜRKSOY Opera Günleri Başlıyor

TÜRKSOY tarafından gelenekselleşen ve Türk Dünyası’nın Opera sanatçılarını bir araya getiren TÜRKSOY Opera Günleri’nin 23’üncüsü için geri sayım başladı. 

23. TÜRKSOY Opera Günleri, TÜRKSOY, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı girişimleriyle, Bursa Büyükşehir Belediyesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Bursa’da, İzmir Büyükşehir Belediyesi destekleri ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde İzmir’de, KKTC Başbakan Yardımcılığı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı himayelerinde piyano eşliğinde KKTC’nde düzenlenecektir. 

TÜRKSOY Daimi Konseyi tarafından 2022 yılının doğumunun 100. yılında Azerbaycanlı ünlü besteci Fikret Amirov Anma Yılı olarak ilan edilmesi münasebetiyle 23. TÜRKSOY Opera Günleri de Fikret Amirov’a ithafen gerçekleştiriliyor. Etkinlikte ayrıca Fikret Amirov’un sanatsal çalışmaları ve özel arşivinden oluşan bir fotoğraf sergisi de sanatseverlerin ilgisine sunulacaktır. 

Opera Günleri’nin Türkiye ayağında Türk Dünyası opera sanatçıları Azerbaycanlı şef Ayyub Guliyev’in yönetiminde önce Bursa’da 15 Eylül 2022 tarihinde verecekleri konser ile sanatseverlerle buluşacak, sonra ise 18 Eylül 2022 tarihinde İzmir’de sahne alarak Türk Dünyası bestecilerinin opera eserleri ve dünya klasik aryalarını seslendirecektir.

Uzun bir aradan sonra bu yıl KKTC Gazimağusa’ya da taşınacak olan konserler 20 Eylül Salı akşamı Gazimağusa Othello Kalesi’nde ve 21 Eylül Çarşamba akşamı da Girne Bellapais Manastırı’nda yapılacaktır. 

23. TÜRKSOY Opera Günleri kapsamında gerçekleştirilecek konserlerde Türk coğrafyası ve TÜRKSOY’a üye ülke ve topluluklardan Fatıma Jafarzade (Azerbaycan), Uralhan Seılbekova, Shynggys Rassylkhan (Kazakistan), Elgız Beıshenbaev, Atakhan Aıbek Uulu (Kırgızistan), Damla Bursu Kılıç Sayın (Türkiye), Malıka Normatova (Özbekistan), Havva Demirağ (KKTC) ve Eleonora Djodjoska (Kuzey Makedonya) yer alacaktır. Türk Dünyası opera sanatçıları Kırgızistanlı piyanist Iulııa Babıch eşlik edecektir.

Türk dili konuşan ülkeler arasında kültür ve sanat etkileşiminin pekişmesine yönelik çok sayıda projeye imza atan TÜRKSOY, düzenlediği opera günlerini değerli sanatsever katılımcılardan aldığı güçle bugünlere getirmenin mutluluğunu yaşarken şimdiden gelecekteki opera günlerini daha da anlamlandırmanın çabasını göstermekte, 23. Opera Günleri’nde yeniden sanatseverlerle bir arada olabilmenin ve bu olağanüstü konseri daha çok sayıda sanatsevere ulaştırabilmenin gayreti içindedir. 

Read Previous

Tartışmalı karar: Bosna Hersek, Rusya ile “dostluk maçı” yapacak

Read Next

Yunanistan ve Irak’ta eğitim alan PKK/KCK’lı terörist İstanbul’da yakalandı