23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle başkent Priştine’de üst düzey devlet yetkililerin katılımıyla resepsiyon düzenlendi.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyonuna, Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Milletvekilleri Fidan Brina Jılta ile Enis Kervan, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, Belediye Başkanları, KDTP Şube Başkanları, Dernek Başkanları ve çok sayıda yerli ile yabancı misyonların temsilcileri katıldı.

Resepsiyonda bir konuşma yapan KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, “Kosova Türkleri Milli Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile birlikte her yıl çifte bayram olarak kaydedilmektedir. Milli Bayramlar, dünyanın her yerinde, her ulusun kendine has nitelikler ve sembollerini barından çok özel günlerdir. Malumunuz üzere Kosova Türk Toplumu, bu coğrafyada geçmişten bugüne kadar varlığını sürdürmüş, ülkesi ile bütünleşen, kucaklayıcı ve yapıcı çizgisinden asla taviz vermemiş, dönem dönem yaşadığı zorluklara rağmen bugüne kadar gelişimini sürdürerek varlığını muhafaza etmeyi başarmıştır. Derin bir tarihin mirasçısı olan toplumumuz, geride bıraktığımız 20 Mart’ta Kosova Türklerinin milli ve kültürel haklarını kazanmasının 70. yılını kaydetti. Eğitim, kültür, basın ve varoluşumuzun gür sesi Türkçemizin 70 yıllık mücadelesini bugün de sürdürüyor, yaşatılması ve yarınlara taşınması için çaba sarfediyoruz. Bizler, kendi haklarımızın daima savunucusu ve gözlemcisi olacağız” sözlerine yer verdi.

Kosova Türklerinin ülkenin önemli bir parçası olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, “Kosova Türk temsilcileri hem merkezi hem de yerel düzeyde devlet inşasına önemli bir katkı sunmuştur. Kosovalı Türk siyasi temsilciler, ülkedeki demokrasinin güçlenmesi ve daha refah bir yaşam için çalışmalarını sürdürmektedirler. Anadilde eğitime önem vermekle birlikte, merkezi ve yerel düzeyde temsiliyet hakkı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bunların yanında, herkesin eşit olduğu bir ülke için çalışıyoruz. Tüm milli kimlikler ülkemizin zenginliğini oluşturmaktadır. Cumhurbaşkanı olarak, sizin (Kosova Türkleri) temsil ettiğiniz değerlerin nesilden nesile aktarılması için çalışacağıma söz veriyorum. Ülke kurumlarında her alanda temsiliyetinizin, milli kimliğiniz, kültürünüz ile dilinizin korunacağına söz veriyorum. Bu önemli günde, Kosova’ya her alanda sunduğu destek için mütteşekki olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti ile iyi ilişkilerimizi geleceğe taşımakta kararlı olduğumuzu da belirtmek isterim. Mustafa Kemal Atatürk bu günü çocuklara armağan etti. Bu armağan, aldığımız her kararda geleceğimiz olan çocuklarımızı düşünmemiz gerektiğini bize hatırlatmalıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Osmani konuşması Türkçe olarak sürdürdüğü bölümde ise, “Cumhuriyetimiz, ancak hep birlikte ve birbirimizin kazanımları ile başarılarını destekleyerek, onlara sevinerek ve birbirimizi tebrik ederek, insanımızı temsil eden en güzel renkler olacaktır. Gününüz kutlu ve mutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, törende yaptığı konuşmasında Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova Cumhuriyeti’nin, çoğunlukta olmayan topluluklara verdiği destekle, tüm Avrupa’ya önemli bir örnek teşkil ettiğini belirtti. “Halen Türke Türk demekten kaçınanların bulunduğu Avrupa’da Kosovalı kardeşlerimizle gurur duyuyoruz” diyen Büyükelçi Sakar, Kosovalı Türklerin, kültürden spora, siyasetten ekonomiye, her alanda en önde olmasının Türkiye’nin en büyük temennisi olduğunu kaydetti. Büyükelçi Sakar, “Kosova’daki soydaşlarımızın birlik ve beraberliğine büyük önem atfediyoruz. Bu şekilde daha güçlü olacağınıza, kimliğinizi ve dilinizi daha iyi koruyacağınıza, toplumunuza ve Kosova’ya daha iyi bir gelecek hazırlayacağınıza yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle düzenlenen resepsiyonda Topluluklardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi de bir konuşma yaptı. Redzepi, Kosova Hükümeti ve Başbakan Albin Kurti adına, kimliğini ve anadilini koruyan bir topluluk olarak Kosova Türklerinin milli bayramını kutladı. Redzepi, Kosova Türkleri Milli Bayramı ile birkikte, çocuk bayramının da kutlanmasının ayrı bir önem taşıdığını belirterek, 101 yıldan sonra bile Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğü, insani yaklaşımı ve vizyonunun hala konuşulduğunu ve herkesin buna gıpta ile baktığını söyledi.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyonda, Tolga Kazaz ve Ela Kazaz birbirinden güzel şarkılar seslendirirken, programın sonunda Gerçek Kültür, Sanat ve Spor Derneği Folklor ekibi, Zeybek ve Bardak Oyunu ile sahne aldı.

Kosovaport

Önceki Haber

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Sırbistan-Kosova diyaloğunda başarılı sonuçlar elde etmenin tam zamanı olduğunu söyledi

Sonraki Haber

“Oruç tutuyordu, bir şeyler yemesi için oyundan aldım”