2018’de Bulgaristan’ın ihracatı 1,2 arttı

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) ilk verilerine göre, 2018’de Bulgar mallarının yurt dışı satışlarında ancak % 1,2 oranında artış olduğunu gösteriyor. Zayıf satışlar, başlıca Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelere yapılan ürün ihracatındaki düşüşe bağlıdır. 2017 yılına göre yakıt ve silah ihracatının düşmesi sonucunda satışlar % 12,5 geriledi.

Öte yandan Bulgaristan’ın AB ülkelerine ihracatı yıl sonu itibariyle % 9.2 artarak 37,7 milyar levaya ulaştı ve böylece yurtdışı satışların toplam değeri 55,3 milyar levaya yaklaştı. Aralık ayında AB’ye yapılan ihracata ilişkin ayrıntılı veriler henüz mevcut değil, ancak Kasım ayına ilişkin veriler satışlarda yıllık büyümeye en büyük katkıyı yüzde 2,9’dan fazla oran ile makine, cihaz ve parça satışlarının sağladığını gösteriyor ve satış tutarı önceki yılda 6,4 milyar leva iken 7,3 milyar levayı aştı.

AB Dışındaki Ülkelere İhracatta Düşüş

Bulgaristan’ın üçüncü ülkelere ihracatı, bir önceki yıl 20,1 milyar levadan 2018 yılında 17,55 milyar levaya kadar düştü. İhracattaki düşüşün nedeni yakıt ve silah ihracatının düşmesidir. Uluslararası petrol fiyatları yılsonuna doğru düşmesine rağmen düzeyleri, dönemin büyük bir kısmı için önceki yılın seviyesinin üstünde kaldı. Bulgar mallarının yurt dışı satışlarında düşüş yaşanması, fiyatlardan ziyade 2017 yılına göre yüzde 36 oranında azalan miktarlardan kaynaklanıyor. Satış tutarları ise 1 milyar leva azalarak 3,1 milyar levaya geriledi.

Silah, kırtasiye malzemeleri, sanat eserleri gibi çeşitli malların yer aldığı spesifik mallar ve hareketler grubundaki ürünlerin ihracatında da bir düşüş göze çarpıyor. Buradaki çoğu üçüncü ülkelerle ticaret bağlamında bahsedilmeyen ülkeler ve bölgelere yönelik olan satışlar, 2017’ye kıyasla % 35,5 azalarak 1,25 milyar levaya geriledi.

Genel düşüş dikkate alındığında elektrikli makinelerin ve parçaların satışlarının % 9,2 oranında artarak 1,7 milyar levaya yükselerek olumlu katkı sağlaması iyi bir haberdir. Bu ihracatın büyük bir kısmı Türkiye’ye (491 milyon) yapılmıştır, ancak artış AB dışındaki diğer ülkelerden geliyor.

Türkiye, 2018’de de Bulgaristan’ın Birlik dışında 4,2 milyar leva değerinde Bulgar malları satışıyla ana ticaret ortağı olmaya devam ediyor. Ancak yakıt satışlarındaki düşüş nedeniyle önceki yıla göre satış tutarı % 13 azaldı. İkinci sırada ihracatın % 10,1 artarak 1,46 milyar levaya çıktığı Çin, üçüncü sırada Rusya’nın yerine geçerek % 11,5 artışla ve 1 milyar levadan biraz fazla tutarla Sırbistan yer aldı.

Kasım Ayında AB ile Yapılan Ticaret

Kasım ayında AB ülkelerine yapılan ihracat, 2017 yılının aynı ayına göre % 7 artarak 3,4 milyar levanın üzerinde bir miktara ulaştı. En büyük katkı sağlayanlar, satışların yaklaşık 180 milyon levaya kadar iki katına çıktığı yakıtlar, ardından toplam 770 milyon leva ve büyümeye yüzde 3,4’’ten fazla katkı sağlayan makineler, elektrikli cihazlar ve parçalar gelmektedir.

Öte yandan petrol gibi uluslararası bakır fiyatları da 2018 yılının ikinci yarısında önemli ölçüde geriledi ve bir önceki yılın aynı dönemindeki seviyelerin altına düştü. Aynı zamanda bakır ve bakır ürünleri satışları da azaldı ve bunun sonucunda 2018’de satışlar % 35 düşerek satış tutarları 200 milyon levaya kazar düştü.

 

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

İsrail Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait 3 evi yıktı

Read Next

Balkanların bitmeyen İvo Andriç kavgası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *