20. Uluslararası Süleyman Brina Balkanlar Türk Kültürü Hizmet Ödülleri özel bir törenle sahiplerine verildi

1951 sonrası Kosova ve dolayısıyla Balkanlarda Türk siyasi, kültür, eğitim dünyasının sembol isimlerinden biri olan Süleyman Brina adına verilen Uluslararası Süleyman Brina Balkanlar Türk Kültürü Hizmet Ödüllerinin 20’incisi Doğru Yol Derneği’nde düzenlenen özel bir törende sahiplerine verildi.

Haber: Zeynel Beksaç / Fotoğraf: Eren Beksaç

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, T.C. Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, merhum Süleyman Brina’nın ailesi, Yunus Emre Enstitüsü temsilcisi, Türk Taburu temsilcisi, dernek başkanları ve çok sayıda katılımcı törende hazır bulundu.

20 yıllık etkinliklere ışık tutan sinevizyon ardından Merhum Süleyman Brina’nın anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

brina1

Ödül töreninde Doğru Yol Derneği adına selamlama konuşması yapan Başkan Bülent Emruş ardından Seçici Kurul Başkanı Zeynel Beksaç, 1996 yılında sözkonusu ödülü dönemin dernek başkanı Agim Fişar’la birlikte başlattıklarını, Kosova, Balkanlar ardından Türk Dünyası da olmak üzere bugüne dek iki yüze yakın ödül dağıttıklarını söyledi.

Ödül törenini ayrıca Bakan Mahir Yağcılar ve Başkonsolos Selen Evcit’te selamladı. Evcit, merhum Süleyman Brina’nın “Ata Dedim, Ata Dedim” şiirini okuyarak katılımcılar tarafından alkış aldı.

Ardından sunucular Yunus Şimşek ve Sonay Buş tarafından okunan ödül alanların özgeçmişleri izledi.

İlk ödül, derneğin kurucularından,eğitimci ve eski siyasetçi ile tiyatro sanatçısı olan Refet Kiser’e Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar tarafından sunuldu. Kısa bir teşekkür konuşması yapan Refet Kiser, merhum Süleyman Brina’yla dernekte olduğu gibi, ister siyasi, ister de kültür ve eğitim alanında da Türk toplumuna yıllarca katkı sunduklarını dile getirdi.

Kosova Radyosu Türkçe Yayınlar Bölümü ödülünü Başkonsolos Selen Evcit elinden radyonun Prizren muhabiri Raif Kırkul aldı.

Prizren Kültür Evi Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosu ödülü, Seçici Kurul Başkanı Zeynel Beksaç tarafından ünlü sanatçı Bekir Hocalar’a verildi.

Kosova’nın ilk kanun sanatçısı Ramadan İliyas da ödül alanlardandı. İliyas ödülünü ünlü bestecimiz Aluş Nuş’un elinden aldı.
Gecede ödül alanlar arasında Ankara’dan gelen Dr. Şemsettin Küzeci de vardı. Kerkük doğumlu ünlü araştırmacı, eğitimci, gazeteci, şair, yazar Küzeci’ye ödülünü merhum Süleyman Brina’nın kızı Fidan Jılta sundu.

brina2

İgbal Orlat Bırvenik, bu yıl Kosova’da yılın öğretmeni seçilmişti. Bu ödül, İgbal O. Bırvenik’in Süleyman Brina Ödülü’nü kazanmasına vesile oldu. Gecede hazır bulunan Birvenik’in ödülünü merhum Süleyman Brina’nın eşi Meserret Brina sundu. Gecenin son ödül sahibi, ünlü genç sanatçı Reyhan Kantarcı oldu. Ona da ödülünü Doğru Yol Derneği Başkanı Bülent Emruş verdi.

Anımsatılması gerekir ki, Arif Bozacı ve Bedia Begovska’nın ödülleri daha önce verilmişti.

Ankara’dan gelen Dr.Şemsettin Küzeci bir yandan kitaplarını verdi, bir yandan Kosova’daki dernek, kuruluş ve bireylere Onur Belgeleri sundu.

20. Uluslararası Süleyman Brina Balkanlar Türk Kültürü Hizmet Ödülleri Töreni, toplu fotoğrafın çekilmesi ve Reyhan Kantarcı’nın sunduğu türkülerle son buldu.

Read Previous

Kosovalı gençler Türkiye’ye hayran kaldı

Read Next

Türkçe Polonya’da artık doktora dili

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *