15 Temmuz şehitleri Balkanlar’da anılıyor

Balkan ülkeleri Arnavutluk ve Hırvatistan’da “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında anma programları düzenlendi.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) yapılan “15 Temmuz Demokrasi Parkı” içindeki “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıtı” önündeki programa Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ile ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri katıldı.

Büyükelçi Yörük, Türkiye’ye değil, sapkın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’e sadık teröristlerin, tam 4 yıl önce Türkiye’deki anayasal düzeni yıkmak için ülke tarihinin en kanlı terör eylemini gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Programı düzenledikleri anıtın yalnızca Türk milleti için değil, Arnavutlar için de özel anlam taşıdığını söyleyen Yörük, zira o gece ülkesi için kahramanca canını feda edenler arasında Arnavut kökenlilerin de olduğunu kaydetti.

Yörük, FETÖ ile mücadelelerinin dünyanın her ülkesinde aynı kararlılıkla sürdüğünü belirterek, “FETÖ ile mücadelemiz bir intikam mücadelesi değildir. FETÖ ile mücadelemiz, uluslararası terör mücadelesidir.” dedi.

FETÖ’nün dünyanın birçok ülkesinde eğitim kurumları, basın kuruluşları, dini ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla faaliyetlerini sürdürdüğünü aktaran Yörük, bu terör örgütünün yalnızca Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği her ülkenin geleceği için büyük bir tehdit olduğunu söyledi.

Yörük, FETÖ’nün Arnavutluk’ta halen geniş bir yapılanmasının bulunmasından derin bir üzüntü duyduklarını kaydederek, şunları ifade etti:

“Ancak geçtiğimiz yıllara nazaran Arnavutluk kamuoyunda FETÖ’ye karşı giderek artan bir farkındalık oluştuğunu ve Arnavut makamlarıyla FETÖ ile mücadele konusunda iş birliğimizin gelişmekte olduğunu memnuniyetle müşahade ediyoruz. Bu durum, Arnavutluk’taki FETÖ mensuplarını paniğe ve korkuya sevk etmiştir. Bu nedenle FETÖ mensupları her fırsatta asılsız propagandalarla Türkiye-Arnavutluk ilişkilerini zehirlemeye çalışmaktadırlar. Ne Türkiye ne de Arnavutluk FETÖ’nün bu tuzağına düşmeyecektir.”

– Hırvatistan’da da anma programı düzenlendi

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de düzenlenen anma programında konuşan Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan ise FETÖ ile mücadelede Türkiye’ye verdiği destek için Hırvat makamlarına teşekkür etti.

15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin Türk halkının iradesi ve dayanışması neticesinde başarısız olduğunu kaydeden Hızlan, FETÖ’nün aktif olduğu ülkeler için de büyük bir tehdit oluşturduğunu ve Türkiye’nin FETÖ konusunda dost ülkeleri uyarmaya devam edeceğini ifade etti.

Zagreb’deki anma programı kapsamında ayrıca, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından “15 Temmuz” konulu belgesel film gösterimi de yapıldı.

AA

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski oyunu kullandı

Read Next

THP Genel Başkanı Enes İbrahim oyunu kullandı