14 yaşındaki Vanya’nın cansız bedeni bulundu

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı, birkaç gündür aranan 14 yaşındaki Vanya’nın cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Üsküp Emniyet Müdürlüğü polis memurlarının kapsamlı önlem ve çalışmaları sonrasında bugün (03.12.2023) küçük V.G.’nin cansız bedeninin Üsküp yakınlarında bulunduğu açıklandı. Genç kızın kaybolmasının hemen ardından saat 10.00 sularında öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunmak amacıyla, bugün (03.12.2023) Üsküp çevresinde Üsküp Emniyet Müdürlüğü polis memurları tarafından alınan önlemler sonucunda, 27.11.2023 tarihinde kaybolan V.G.’nin cesedi bulundu. Aynı zamanda, Köprülü Emniyet Müdürlüğü polis memurları tarafından 24.11.2023 tarihinde kaybolan P.J. (74) isimli kişinin cesedi Köprülü çevresinde bulundu. Her iki durumla ilgili olarak, beş şüpheli belirlenmiş olup, üçü için tutuklama kararı çıkarılmış, bir kişi ülke dışında bulunmakta, bir kişi ise şu anda polis karakolunda tutuklu bulunmaktadır. Önceden, suçlarla ilgili olarak “Citroen” marka bir aracın yangın izine rastlanmış ve yapılan incelemeler sonucunda şüpheli kişilerin karıştığına dair materyal kanıtlar elde edilmiştir. Olaylar tamamen belgelenir belgelenmez, Savcılık ile koordinasyon içinde, ilgili suç duyuruları yapılacaktır.

Yapılan soruşturma faaliyetleri sonucunda, her iki cinayetin de aynı kişiler tarafından işlendiği ve motivasyonlarının “kâr hırsı” olduğu belirlendi. Operasyonel önlemlerle yapılan incelemelerde, küçük yaşta olan V.G.’nin, ikametinin girişinden alındığı ve sorgulama bilgilerine göre aynı gün (27.11.2023) saat 10.00 civarında öldürüldüğü tespit edildi. Kayıp kişilerin bildirilmesinin hemen ardından, bulmaya yönelik önlemler ve faaliyetler alındı ve Üsküp Emniyeti tarafından yönetilen özel bir Operasyonel Ekip kuruldu. Üsküp Emniyeti, Köprülü Emniyeti ve İştip Emniyeti bölgelerinde ev ve diğer yerlerde aramalar yapıldı, mobil telefonlar, bilgisayarlar, araçlar vb. ele geçirildi. Ailelerle, tanıdıklarla, arkadaşlarla ve bilgi sahibi olabilecek diğer kişilerle birçok görüşme yapıldı. Her iki olayla ilgili olarak, sadece bu vakalara özel olarak görevlendirilen birkaç yüz polis memuru günlük olarak çalıştı. Kayıp olanların cesetlerinin bulunduğu iki yerde, bugün Üsküp Cumhuriyet Başsavcılığı ve Köprülü Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kamu savcıları tarafından bir inceleme yapıldı. Kurbanların cesetlerine otopsi ve uygun kimlik tespiti yapılması için emirler verildi. Aynı zamanda, her iki yerden tüm izlerin ve delillerin toplanması ve incelenmesi için emirler verildi.

İki kişinin kaybolmasının ardından, savcılar, bir dizi yerde aramalar yapılması, güvenlik kamerası görüntülerinin alınması, baz istasyonlarına dayalı konum belirleme, elektronik cihazların analizi ve incelemesi, materyal izlerin ve delillerin incelemesi için emirler verdi. Olayla ilgili olabilecek kişilerin ifadeleri alındı ve tüm toplanan kanıtlar temelinde olay, şüpheliler ve motivasyonları açısından aydınlatıldı. Kanıtların tamamlanmasının ardından ve yapılan incelemelerin sonucunda, tüm şüpheliler aleyhine yasal işlem başlatılacaktır. Aynı zamanda, bu olayın etnik bir arka plana sahip olduğuna dair yapılan spekülasyonlar ve yanıltıcı bilgilerle ilgili olarak, tüm şüphelilerin Makedon etnik kökenli olduğunu belirtmek isteriz.”

Read Previous

Yunan Bakan Pierrakakis, İstanbul’daki Rum Ortodoks azınlığın okullarını ziyaret etti

Read Next

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 15 bin 523’e yükseldi