14. Uluslararası Sanatla Uyanmak festivali başladı

Kosova’da bu yıl 14′üncüsü gerçekleşen Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali başladı.

Kosova’da Türk dilini ve kültürünü yaşatmak amacıyla 14 yıl önce ilk kez düzenlenen ve bir hafta sürecek olan ‘Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali’ başladı. Bu yıl 21 ila 29 Mayıs tarihleri arasında sürecek olan etkinlik dünyaca ünlü Fransız fotoğraf sanatçısı Zake Ruket’in ‘Boğaların Gücü’ kişisel fotoğraf sergisiyle start aldı.

Osmanlı döneminden kalma Prizren’deki tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nda açılış gerçekleşen festival, Prizren yanı sıra Arnavutluk ve Karadağ’da da etkinlikler düzenlenleyecek.

Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali Tertipleme Komitesi Başkanı Ethem Baymak, Balkanlar’da Türkçe’nin yaşatılması amacıyla başlatılan şölenin amacına ulaştığını söyledi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da, 14 yıldan bu yana düzenlenmekte olan festivalin her geçen yıl daha ilgiyle takip edildiğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Selen Evcit de, Prizren’in sanatsal yönden çok etkin bir yer olduğunu ifade etti. Dünyanın birçok ülkesinden sanatçının katıldığı festival çerçevesinde, müzikten, edebiyata, resimden, söyleşiye birçok sanat dalında etkinlikler gerçekleşecek. Gece Kuarteti Pentagram Gurubunun konseriyle sona erdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Hatice dünyadan göçeli 1918 gün oldu bugün…

Read Next

Dünya İnsani Zirvesi başladı, Cumhurbaşkanı İvanov’da katılıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *