Kuzey Makedonya Enformasyon Toplumu ve Yönetim Bakanı Yeton Şakiri, 1 Temmuz’dan itibaren 6 Batı Balkan ülkesi vatandaşları roaming tarifelerinin kaldırılacağını açıkladı.

Enformasyon Toplumu ve Yönetim Bakanı Yeton Şakiri, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da, 6 Batı Balkan ülkesinin dijital dönüşümden ve bilgi ve iletişim teknolojisi politikalarından sorumlu bakanlarının katıldığı, Bölgesel İşbirliği Konseyi (RCC) tarafından düzenlenen “Balkanlarda Ücretsiz Dolaşıma Doğru” konulu toplantıya katıldı.

Şakiri, “Avrupa Birliği’nden ilham alarak, 1 Temmuz’dan itibaren tüm Batı Balkan ülkelerinin tüm Batı Balkan ülkelerinde cep telefonlarını güvenli bir şekilde arama yapmak, mesaj göndermek veya internette gezinmek için güvenli bir şekilde kullanabilecekleri bir ortam oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

Bunun bir başlangıç olduğunu kaydeden Şakiri, “Bu anlaşmanın önemi son derece büyük ve Batı Balkanlar’ın 6 ülkesi ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki dolaşım maliyetlerini düşürme sürecinin başlatılması için bir ön şart.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu ülkeler arasındaki iş birliğinin derinleştirilerek, ağ ve altyapı yatırımlarının yapıldığını kaydeden Şakiri, böylece iletişimin kalitesinin ve hızının daha da artacağını da duyurdu.

Söz konusu karar, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek ülkelerini kapsıyor.

Önceki Haber

Alaska’da 70 milyon yıl önce dinozorların yaşadığına dair yeni kanıtlar bulundu

Sonraki Haber

Konya Karatay Belediyesi, Saraybosna’nın Novi Grad Belediyesiyle kardeş oldu