1 Ocak 2024’te Bulgaristan’da asgari ücretin 930 leva olması bekleniyor

Bulgaristan’da 1 Ocak 2024’ten itibaren asgari ücrette yaklaşık yüzde 20’lik bir artış bekleniyor. Böylece asgari ücret yaklaşık 930 leva olacak.

Yeni yıldan itibaren İş Kanunu’nda işçi asgari ücretinin ülke için ortalama maaşa dayalı bir formüle göre hesaplanacağı yeni değişiklikler yürürlüğe girecek. Şimdiye kadar asgari ücretteki artış her zaman siyasi bir karara dayalı olup, Bakanlar Kurulu’nun önerisi üzerine Meclis tarafından oylanırdı.

Yeni değişikliklere göre, bir sonraki takvim yılına ait asgari ücret miktarı cari yılın 1 Eylül tarihine kadar belirlenecek ve bir önceki yılın son iki çeyreğini ve cari yılın ilk iki çeyreğini kapsayan 12 aylık süre için ortalama brüt ücret tutarının %50’si kadar olacak.

Ekonomi uzmanı olan PP-DB İttifakı Milletvekili Georgi Ganev, Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ)  tarafından son 12 aya (Haziran 2023’e kadar) ait ortalama maaş tutarına (1865 leva) ilişkin en son yayınlanan verilere göre, 1 Ocak 2023 itibariyle asgari ücret miktarının 932 leva olacağını hesapladı.

Ekonomistin sosyal medyada buna ilişkin yaptığı paylaşımın altında yorum yapanlar, bu kararın gelirlerin kayda geçirilmemesi riski taşıdığına işaret ederek, Meclis kararıyla belirlenen asgari ücret miktarına şüpheyle yaklaşıyorlar. Bölgeler arasında ücret eşitsizliklerine de itirazlar var.Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Struga adını play-off turuna yazdırdı

Read Next

Kosova’da uyuşturucu kullananlar sayısının 40 bin olduğu tahmin ediliyor