1 milyondan fazla Kosovalı yurt dışında yaşıyor

Kosova İş İttifakı’nın (AKB), 70’li yıllardan bu yana Kosovalıların göçüyle ilgili bir araştırma yaparak 1 milyondan fazla kişinin Kosova’yı terk ettiği bilgisini paylaştı.

1990-2000 yılları arasında ise ortalama 450 binin üzerinde vatandaşın Kosova’yı terk ettiğini açıklayan AKB, Yugoslav baskısının bir sonucu olarak, ayrıca Kosovalıların son beş yılda kaçışlarının da endişe verici olduğuna dikkat çekti.

AKB’ye göre, son 5 yılda 200 binden fazla vatandaş daha iyi bir yaşam sürdürebilmek  ve yaşam standardını yakalayabilmek  arayışıyla Kosova’yı terk etti.

“Kosovalıların göçü 70’li yıllardan beri aralıksız devam ediyor, ancak çoğu 1990- 2000 yıllarında  ülkeyi terk etti.  Bwelirtilen dönemde ortalama 450 bin’den fazla kişinin ülkeden uzaklaşmasına yol açan  Yugoslav baskısı vardı ve Kosova’dan kaçmak için her türlü neden mevcuttu.

Ancak AKB tarafından yapılan bir araştırma, yalnızca son 5 yılda 200 bin’den fazla vatandaşın daha iyi bir yaşam, daha iyi bir  eğitim ve sağlık sigortası arayışıyla Kosova’dan kaçtığını ortaya koyan başka bir büyük olumsuzluğu  ortaya çıkardı.

“AKB başkanı  Agim Shahini konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “ Kosova’dan kaçma eğilimi zaten aynı. Sanki savaştan önceki nedenler farklıydı, o zamanlar Sırp-Yugoslav hükümetinden korkuyorlardı ve bugün vatandaşlar, iyi bir büyümede hiçbir şeyi değiştirmeyen Kosova hükümeti nedeniyle hayal kırıklığına uğramış gibi Kosova’da yaşamak için küçük bir fırsat bulma güdüsünde” dedi.

Kosovaport

Read Previous

İstanbul Havalimanı’nda 2024 hedefi: 85 milyon yolcu, 11 yeni hava yolu şirketi

Read Next

Yunanistan’da çiftçiler, eylemlerine devam ediyor