Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexandır Vuciç, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ve Romanya Başbakanı Ludovic Orban ile yaptığı görüntülü toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, ”Yunanistan ile anlaştık. 1 Haziran’dan itibaren karantina uygulamadan, iş, aile ziyareti amaçlı, diplomatik pasaportla, insani yardım ve nakliye amaçlı seyahat edenlerin sınırlardan serbest olarak giriş-çıkış yapmasına izin verilecek. Sırbistan ile aynısını anlaştık. 1 Haziran’dan itibaren sınırlardan geçişlerde iki taraflı beyanname imzalanacak. Romanya hükümeti istifa etmiş durumda ve üç ülkenin kararlarıyla uyumlu bir karar vermesini ve işleri oldukça engelleyen bu 14 günlük karantinayı kaldıracağımızı umuyoruz” diye bildirdi.

Dört lider, dört ülkenin vatandaşlarının, Covid-19 salgını koşullarında diğer üç ülkeye yaptıkları seyahatleri sırasında önlemlerin hafifletilmesini ele aldı.

Sınırda doldurulacak beyan formu çok basit olacak. Kişinin üç adı yazılacak. Kişi, semptom olmadığını, karantina altında olmadığını, seyahat ettiği ülkede epidemiyolojik durum hakkında haberdar olduğunu ve risk alarak yolculuk yaptığını beyan edecek.

Borisov, 1 Haziran’da Varna’da Vuçiç, Mitsotakis ve Orban ile görüşme gerçekleştireceklerini duyurdu.

 

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan Yunanistan’da Türk bayrağı yakılmasına tepki

Sonraki Haber

İlhak açıklaması İsrail’in işgal politikasının yeni adımıdır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 1 =