Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Portekiz önerisinin Bulgaristan ile anlaşmaya varılması için mükemmel bir başlangıç noktası olduğunu söyledi.

Başbakan Zoran Zaev bugün yaptığı açıklamada, “Portekiz’in tarafımıza sunduğu teklif, Bulgaristan ile bir anlaşmaya varılması için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır ve kendisi Haziran ayı sonuna kadar ilk hükümetler arası konferansı gerçekleştirmek üzere iki ülke arasında bir çözüm bulma konusunda Portekiz cumhurbaşkanlığının yaratıcılığı memnun edicidir.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’ın teknik hükümete sahip olduğunu ve beklentilerin çok yüksek olmaması gerektiğini belirten Zaev, “Bizim için bu, bir anlaşmaya varmak için harika bir başlangıç ​​noktası. Makedon dili, Makedon halkı ve kimliğine dahil bırakın bir öneriyi bir belge dahi görmek istemiyoruz ve bu herkes için açık. Aslında komşularımızla konuştuğumuzda, Bulgaristan’a Makedon halkının ve Makedon dilinin gerçeğini de kabul ettiklerini söylüyoruz, ancak görüşlerin kendilerinin nasıl formüle edildiği önemli.” diye konuştu.

Portekiz önerisi ile ilgili çok fazla detay açıklamayan Zaev, belgenin kamuoyuna açıklanmasına izin verilmesine rağmen belge hakkında dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Önceki Haber

TDP Genel Başkanı İlyas gündemdeki 2 yasayla ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Sonraki Haber

Kosova’da “Geleneksel Türk Okçuluğu” kursuna yoğun ilgi