YEE’den Kosova askerlerine Türkçe dersi

Kosova’da aktif olarak faaliyetlerini sürdüren Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı (KTTHB) iş birliğinde Kosova Güvenlik Güçleri (FSK) personeline Türkçe dersleri veriliyor.

Alanında uzman okutmanlar tarafından verilen yüz yüze derslerde Kosova Silahlı Kuvvetler mensupları Türkçe öğreniyor. Türkçe konuşma ve yazmayı öğrenen askerler, Türk yetkilileriyle rahatlıkla iletişim sağlayabiliyor. YEE Kosova Koordinatörü Ramazan Yılmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Kosova gibi dost bir ülkede Türkçenin öğrenilmesinin takdire şayan bir durum olduğunun altını çizerek bu durumun kültürel diplomasi gayretlerinin bir sonucu olduğunu kaydetti.

9 AY DEVAM EDECEK

Yılmaz, Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin ortak tarihi geçmiş ve kardeşlik bağları temelinde ilerlediğini belirterek, Kosova ile her alanda sürdürdükleri iş birliği ve Kosova kurumlarına çeşitli alanlarda verdikleri desteğin Kosova Güvenlik Güçleri’ne sağladıkları katkılar ile daha anlamlı bir boyut kazandığını vurguladı. Dönüşümlü olarak alanında uzman okutmanlar tarafından haftada 5 gün işlenen kurslar toplam 9 ay devam edecek. Başarılı olanlara sertifika verilecek.

hürriyet

Read Previous

Sırbistan’da “Ölüler Günü” kutlandı

Read Next

YTB, 2023’ten itibaren her yıl “Mevlüde Genç İnsanlık Ödülleri” verecek