Üsküp YEE’nin desteklediği Manaki Kardeşler Film Festivali bu akşam başlıyor

Üsüp Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından desteklenen “Manaki Kardeşler Film Festivali” bu akşam Manastır’da başlayacak.

Balkanlar’ın ilk kameramanları olarak kabul edilen “Manaki Kardeşler” adına Kuzey Makedonya’nın Manastır şehrinde geleneksel olarak düzenlenen “43. Manaki Kardeşler Uluslararası Görüntü Yönetmenleri Film Festivali,19-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu adlı filminde Nihal karakterini canlandıran ve Kırmızı Oda’da canlandırdığı Alya karakteri ve hikayesi ile büyük yankı uyandıran Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Melisa Sözen de ”Manaki Kardeşler” Film Festivali’ne uluslararası jüri üyesi olarak katılıyor.

Festivalin ana programında bu yıl 14 uzun ve 12 kısa metrajlı filmin yanı sıra öğrenci programı yapılacağı da bildirildi.

Yanaki ve Мilton Manaki’nin çalışmalarının anısına yapılıyor

Festival, Manastır şehrindeki Kültür Evi, Manaki Sineması ve Subay Evi olmak üzere üç farklı konumda gerçekleştirilecek.

İlki 1979’da yapılan festival, Yanaki ve Мilton Manaki’nin çalışmalarının anısına düzenleniyor.

Film festivaline isimleri verilen Yanaki ve Milton Manaki kardeşler, 20. yüzyılın başında Makedonya’da fotoğrafçılıkla uğraşırken Balkan coğrafyasının ilk kameramanları olarak tanındı.

Yanaki Manaki’nin İngiltere’den getirdiği kamera ile ilk çekimlerini yapan iki kardeş, bölgedeki yerel gelişmeler, gelenek ve göreneklerin yanı sıra Osmanlı padişahlarından Sultan Mehmed Reşat’ın Selanik ve Manastır ziyaretlerini de kaydetti.

İki kardeşin kaydettiği görüntülerin tamamı “Makedonya Kinoteka” arşivinde saklanıyor.

Read Previous

Filistinli Abide, Yahudi yerleşim birimlerinin ortasında vatan toprağını koruyor

Read Next

Bosna Hersek’teki Miljacka Nehri’nin kaynağı kurumak üzere