Ukrayna, Kosova’daki barış güçlerini geri çekiyor

Ukrayna, Kosova’daki barışı koruma misyonunda görev yapan askerlerini geri çekiyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, NATO liderliğindeki Kosova Barış Gücü’nde görev alan 40 askerin Ukrayna’ya geri döneceğini doğruladı.

Ukrayna, 3 bin 800 kişilik NATO liderliğindeki KFOR misyonunun bir parçası olarak Kosova’da 40 personelden oluşan bir birlik bulunduruyordu. Mart ayında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, tüm misyonların Rusya ile savaşa yardım etmek için evlerine dönmelerini emreden bir kararname yayınlamıştı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Kosova’da görev yapan askerlerin çağrılmasıyla ilgili olarak, KFOR misyonuna katılımının geçici olarak sona erdiğini bildirdi. Ayrıca, Ukrayna birliklerinin Kosova’dan çekilmesinin, Zelenskıy’ın 7 Mart’ta imzaladığı Rusya’nın başlattığı işgal girişiminin ardından yurtdışındaki misyonların eve dönmesini emreden kararnamesi çerçevesinde gerçekleştiğini duyurdu.

UKRAYNA’NIN KOSOVA’DA BULUNAN ASKERLERİ, UKRAYNA’YA DÖNÜYOR

Bir NATO yetkilisi, çekilmenin barışı koruma misyonunu etkilemeyeceğini söyleyen raporları doğruladı. Yetkili, “Ukrayna, barışı koruma misyonumuza değerli bir katkıda bulunmuştur. Ukrayna’nın Kosova’da yaşayan tüm toplulukları destekleme konusundaki çabalarımıza uzun süredir devam eden katkılarını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

qha

Read Previous

Arnavutluk’tan Ukrayna’ya 1 milyon euro hibe yardımı

Read Next

Hırvatistan’da meydana gelen trafik kazasında 11 kişi hayatını kaybetti